Peter Mægbæks Fastspeed lander dundrende underskud - men alt går efter planen

Bredbåndsselskabet Fastspeed kommer ud af 2019 med et dundrende driftsunderskud på næsten 26 millioner kroner, men er ikke desto mindre godt tilfreds.

Artikel top billede

Det nye danske bredbåndsselskab Fastspeeds første hele årsregnskab byder på flammende røde tal over næsten hele linien.

Det lille selskab med 14 medarbejdere lander et underskud på driften på næsten 26 millioner kroner og et bruttotab på 16,1 millioner kroner for regnskabsåret.

I den meget kortfattede ledelses-beretning i regnskabet - på blot fem linier - skriver selskabets ledelse med direktør Jens Raith i spidsen, at det er godt tilfreds med underskuddet.

“Ledelsen anser årets resultat som forventet idet virksomheden er i opstartsfasen, som kræver investeringer,” lyder det kortfattet.

Bag Fastspeed står blandt andet Peter Mægbæk, der også har stået bag mobilselskaberne Fullrate og Plenti, som i løbet af relativt kort tid med lave priser og aggressiv markedsføring fik opbygget en stor kundebase og dernæst blev solgt til TDC.

Han har stiftet selskabet sammen med Jens Raith og Morten Boe Andersen.

Selskabet åbnede for de første kunder for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Peter Mægbæks bredbåndsfirma Fastspeed åbner for kunder i dag - får kun et produkt: 'Smider prisbombe'

Fastspeed har nu rundet de 20.000 kunder, fortæller direktør Jens Raith til ITWatch

“Vi har investeret kraftigt i selskabet og begyndte først indenfor det seneste halve år reelt at hente kunder ind på vores platform. Det koster penge at bygge op og markedsføre, så at vi ender med et underskud, er som ventet og efter planen,” siger han.

Du finder hele regnskabet fra Fastspeed her.

Læs også:

Televeteranen Peter Mægbæk: Der skal ny lovgivning til for at skabe ordentlig konkurrence på bredbåndsmarkedet - det minder efterhånden om elmarkedet

Kendte telefolk vil være med: Her er ejerkredsen bag Peter Mægbæks nye bredbånds-satsning Fastspeed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S