Peter Mægbæks Fastspeed lander dundrende underskud - men alt går efter planen

Bredbåndsselskabet Fastspeed kommer ud af 2019 med et dundrende driftsunderskud på næsten 26 millioner kroner, men er ikke desto mindre godt tilfreds.

Artikel top billede

Det nye danske bredbåndsselskab Fastspeeds første hele årsregnskab byder på flammende røde tal over næsten hele linien.

Det lille selskab med 14 medarbejdere lander et underskud på driften på næsten 26 millioner kroner og et bruttotab på 16,1 millioner kroner for regnskabsåret.

I den meget kortfattede ledelses-beretning i regnskabet - på blot fem linier - skriver selskabets ledelse med direktør Jens Raith i spidsen, at det er godt tilfreds med underskuddet.

“Ledelsen anser årets resultat som forventet idet virksomheden er i opstartsfasen, som kræver investeringer,” lyder det kortfattet.

Bag Fastspeed står blandt andet Peter Mægbæk, der også har stået bag mobilselskaberne Fullrate og Plenti, som i løbet af relativt kort tid med lave priser og aggressiv markedsføring fik opbygget en stor kundebase og dernæst blev solgt til TDC.

Han har stiftet selskabet sammen med Jens Raith og Morten Boe Andersen.

Selskabet åbnede for de første kunder for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Peter Mægbæks bredbåndsfirma Fastspeed åbner for kunder i dag - får kun et produkt: 'Smider prisbombe'

Fastspeed har nu rundet de 20.000 kunder, fortæller direktør Jens Raith til ITWatch

“Vi har investeret kraftigt i selskabet og begyndte først indenfor det seneste halve år reelt at hente kunder ind på vores platform. Det koster penge at bygge op og markedsføre, så at vi ender med et underskud, er som ventet og efter planen,” siger han.

Du finder hele regnskabet fra Fastspeed her.

Læs også:

Televeteranen Peter Mægbæk: Der skal ny lovgivning til for at skabe ordentlig konkurrence på bredbåndsmarkedet - det minder efterhånden om elmarkedet

Kendte telefolk vil være med: Her er ejerkredsen bag Peter Mægbæks nye bredbånds-satsning Fastspeed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S