Spotify rammer 130 millioner betalende abonnenter: Omsætning stiger med over 20 procent under coronakrisen

På trods af coronakrisen rammer Spotify en ny milepæl i antallet af betalende abonnementer. Samtidig hæver selskabet omsætningen med mere end 20 procent.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svenske streaming-gigant Spotify, har netop fremlagt et overraskende godt regnskab.

Antallet af nye abonnenter stiger nemlig hurtigere end forventet og lander samlet på mere end 130 millioner brugere verden over.

Det skriver nyhedsmediet CNBC.

Men selvom det svenske selskab tilsyneladende ikke burde være påvirket af coronakrisen, så er det ikke tilfældet. Som mange andre brancher, mærker man nemlig også et fald i annonceindtægterne.

Læs også: Alphabets omsætning stiger - men har haft ‘markant nedgang i annonce-omsætning’ i marts

Andre techgiganter som Google, har også mærket det drastiske fald i annonceindtægterne i lyset af den globale coronakrise.

Men de mange nye abonnenter betyder altså, at Spotify alligevel får en omsætning på lige over 13 milliarder kroner i løbet af årets første tre måneder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS