Allison Kirkby har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag: CFO og konstitueret CEO Christian Luiga forlader selskabet

Tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag. Nu meddeler Telias CFO og konstitueret CEO, Christian Luiga, at han forlader selskabet.

Artikel top billede

Efter at have ventet i mere end et halvt år, tiltræder tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, i dag som koncernchef i den svenske telegigant, Telia.

Hun blev ansat i stillingen i oktober i fjor, men har altså måtte vente på den formelle tiltrædelse til idag.

Hun kommer her til et ryddet kontor. For Telia meddeler nu, at selskabets CFO, Christian Luiga, forlader selskabet.

Han har siden september i fjor været konstitueret som CEO i Telia, og det er dermed reelt ham, der nu overlader koncernchef-kontoret til Allison Kirkby.

Ifølge Telia meddeler Christian Luiga, at det har været ‘en givende erfaring’ at have været en del af Telias ledelse smo både CFO og CEO i en tid præget af ‘store forandringer og udfordringer.’

“Men alle gode ting har sin tid, og efter moden overvejelse er jeg nu nået frem til, at dette er den rette tid for mig til at forlade Telia,” siger han ifølge selskabet

“Det er med stor tiltro, at jeg overlader posten til vores nye CEO, Allison Kirkby,” siger han.

Christian Luiga har været ansat i Telia siden 2009 og har været CFO i de seneste seks år.

Han fratræder formelt 15. september 2020.

Telia meddeler, at han i sin opsigelsesperiode vil stå til rådighed for Telia og Allison Kirkby i den kommende tid og assistere med blandt andet at overdrage en række igangværende projekter.

Telia vil nu begynde at lede efter en afløser til Christian Luiga i rollen som CFO. Indtil videre bliver Douglas Lubbe - nuværende CFO i Telias svenske forretning - konstitueret i rollen.

Allison Kirkby nåede at være CEO i TDC i blot 11 måneder, inden hun fratrådte.

Læs også:

Jubel over Telias strandhugst hos TDC: Allison Kirkby er et fremragende valg

Derfor bliver Allison Kirkby en parentes i TDC's historie

Allison Kirkby færdig som CEO i TDC: Bliver topchef i Telia

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S