Allison Kirkby har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag: CFO og konstitueret CEO Christian Luiga forlader selskabet

Tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag. Nu meddeler Telias CFO og konstitueret CEO, Christian Luiga, at han forlader selskabet.

Artikel top billede

Efter at have ventet i mere end et halvt år, tiltræder tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, i dag som koncernchef i den svenske telegigant, Telia.

Hun blev ansat i stillingen i oktober i fjor, men har altså måtte vente på den formelle tiltrædelse til idag.

Hun kommer her til et ryddet kontor. For Telia meddeler nu, at selskabets CFO, Christian Luiga, forlader selskabet.

Han har siden september i fjor været konstitueret som CEO i Telia, og det er dermed reelt ham, der nu overlader koncernchef-kontoret til Allison Kirkby.

Ifølge Telia meddeler Christian Luiga, at det har været ‘en givende erfaring’ at have været en del af Telias ledelse smo både CFO og CEO i en tid præget af ‘store forandringer og udfordringer.’

“Men alle gode ting har sin tid, og efter moden overvejelse er jeg nu nået frem til, at dette er den rette tid for mig til at forlade Telia,” siger han ifølge selskabet

“Det er med stor tiltro, at jeg overlader posten til vores nye CEO, Allison Kirkby,” siger han.

Christian Luiga har været ansat i Telia siden 2009 og har været CFO i de seneste seks år.

Han fratræder formelt 15. september 2020.

Telia meddeler, at han i sin opsigelsesperiode vil stå til rådighed for Telia og Allison Kirkby i den kommende tid og assistere med blandt andet at overdrage en række igangværende projekter.

Telia vil nu begynde at lede efter en afløser til Christian Luiga i rollen som CFO. Indtil videre bliver Douglas Lubbe - nuværende CFO i Telias svenske forretning - konstitueret i rollen.

Allison Kirkby nåede at være CEO i TDC i blot 11 måneder, inden hun fratrådte.

Læs også:

Jubel over Telias strandhugst hos TDC: Allison Kirkby er et fremragende valg

Derfor bliver Allison Kirkby en parentes i TDC's historie

Allison Kirkby færdig som CEO i TDC: Bliver topchef i Telia

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse