Allison Kirkby har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag: CFO og konstitueret CEO Christian Luiga forlader selskabet

Tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag. Nu meddeler Telias CFO og konstitueret CEO, Christian Luiga, at han forlader selskabet.

Artikel top billede

Efter at have ventet i mere end et halvt år, tiltræder tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, i dag som koncernchef i den svenske telegigant, Telia.

Hun blev ansat i stillingen i oktober i fjor, men har altså måtte vente på den formelle tiltrædelse til idag.

Hun kommer her til et ryddet kontor. For Telia meddeler nu, at selskabets CFO, Christian Luiga, forlader selskabet.

Han har siden september i fjor været konstitueret som CEO i Telia, og det er dermed reelt ham, der nu overlader koncernchef-kontoret til Allison Kirkby.

Ifølge Telia meddeler Christian Luiga, at det har været ‘en givende erfaring’ at have været en del af Telias ledelse smo både CFO og CEO i en tid præget af ‘store forandringer og udfordringer.’

“Men alle gode ting har sin tid, og efter moden overvejelse er jeg nu nået frem til, at dette er den rette tid for mig til at forlade Telia,” siger han ifølge selskabet

“Det er med stor tiltro, at jeg overlader posten til vores nye CEO, Allison Kirkby,” siger han.

Christian Luiga har været ansat i Telia siden 2009 og har været CFO i de seneste seks år.

Han fratræder formelt 15. september 2020.

Telia meddeler, at han i sin opsigelsesperiode vil stå til rådighed for Telia og Allison Kirkby i den kommende tid og assistere med blandt andet at overdrage en række igangværende projekter.

Telia vil nu begynde at lede efter en afløser til Christian Luiga i rollen som CFO. Indtil videre bliver Douglas Lubbe - nuværende CFO i Telias svenske forretning - konstitueret i rollen.

Allison Kirkby nåede at være CEO i TDC i blot 11 måneder, inden hun fratrådte.

Læs også:

Jubel over Telias strandhugst hos TDC: Allison Kirkby er et fremragende valg

Derfor bliver Allison Kirkby en parentes i TDC's historie

Allison Kirkby færdig som CEO i TDC: Bliver topchef i Telia

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job