Allison Kirkby har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag: CFO og konstitueret CEO Christian Luiga forlader selskabet

Tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, har første arbejdsdag som CEO i Telia i dag. Nu meddeler Telias CFO og konstitueret CEO, Christian Luiga, at han forlader selskabet.

Artikel top billede

Efter at have ventet i mere end et halvt år, tiltræder tidligere TDC-topchef, Allison Kirkby, i dag som koncernchef i den svenske telegigant, Telia.

Hun blev ansat i stillingen i oktober i fjor, men har altså måtte vente på den formelle tiltrædelse til idag.

Hun kommer her til et ryddet kontor. For Telia meddeler nu, at selskabets CFO, Christian Luiga, forlader selskabet.

Han har siden september i fjor været konstitueret som CEO i Telia, og det er dermed reelt ham, der nu overlader koncernchef-kontoret til Allison Kirkby.

Ifølge Telia meddeler Christian Luiga, at det har været ‘en givende erfaring’ at have været en del af Telias ledelse smo både CFO og CEO i en tid præget af ‘store forandringer og udfordringer.’

“Men alle gode ting har sin tid, og efter moden overvejelse er jeg nu nået frem til, at dette er den rette tid for mig til at forlade Telia,” siger han ifølge selskabet

“Det er med stor tiltro, at jeg overlader posten til vores nye CEO, Allison Kirkby,” siger han.

Christian Luiga har været ansat i Telia siden 2009 og har været CFO i de seneste seks år.

Han fratræder formelt 15. september 2020.

Telia meddeler, at han i sin opsigelsesperiode vil stå til rådighed for Telia og Allison Kirkby i den kommende tid og assistere med blandt andet at overdrage en række igangværende projekter.

Telia vil nu begynde at lede efter en afløser til Christian Luiga i rollen som CFO. Indtil videre bliver Douglas Lubbe - nuværende CFO i Telias svenske forretning - konstitueret i rollen.

Allison Kirkby nåede at være CEO i TDC i blot 11 måneder, inden hun fratrådte.

Læs også:

Jubel over Telias strandhugst hos TDC: Allison Kirkby er et fremragende valg

Derfor bliver Allison Kirkby en parentes i TDC's historie

Allison Kirkby færdig som CEO i TDC: Bliver topchef i Telia

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec