Danske Pressalit erstatter gammel ERP-løsning med Dynamics 365: "Fejl og afbrydelser i driften er ganske enkelt ikke acceptable hos os"

Den danske virksomhed Pressalit har sat gang i et ERP-projekt, hvor selskabets nuværende Microsoft Dynamics AX skal erstattes af Dynamics 365.

Artikel top billede

Pressalits hovedkontor i Ry i Østjylland.

Den danske toiletsædeproducent Pressalit kasserer sit gamle ERP-system Microsoft Dynamics AX 2009 for i stedet at opgradere til Microsoft Dynamics 365 FO.

Baggrunden for udskiftningen i det kritiske ERP-landskab sker for at undgå fejl og afbrydelser i driften.

"Kvalitet kommer altid i første række. Fejl og afbrydelser i driften er ganske enkelt ikke acceptable hos os," lyder det fra it-specialist John Halkjær fra Pressalit, der står i spidsen for ERP-projektet, i en meddelelse.

Udnytter standardfunktionalitet

ERP-opgraderingen sker i samarbejde med CGI, der gennem ti år har supporteret Pressalits eksisterende Dynamics AX 2009-platform.

Den nye ERP-platform skal være i luften i begyndelsen af 2021.

Det skal blandt andet ske via en fokuseret teknisk opgradering, hvor standardfunktionalitet i Dynamics 365 skal udnyttes så meget som muligt.

"Samtidig har vi stort fokus på at sikre, at den nye platform er fuldt integreret til Pressalits eksisterende MES-, WMS- og PIM-systemer. Det er nogle relativt komplekse integrationer, som Pressalits ledelse lægger stor vægt på er robuste og fungerer stabilt fra dag ét efter go live," lyder det fra René Mikkelsen, der er direktør for CGI's konsulentforretning.

Læs også: Danske virksomheder rykker i stor stil i skyen med deres ERP-løsninger: "Den drivende faktor er SAP- eller Microsoft-kunder, der flytter i skyen"

300 medarbejdere og kontorer i ni lande

Danske Pressalit har 300 medarbejdere og er en af verdens førende producenter af toiletsæder, badeværelsesløsninger og køkkener til mennesker med nedsat funktionsevne.

Pressalit blev etableret i 1954 og har i dag produktion i Ry i Østjylland og salgskontorer i Sverige, Norge, Tyskland, Belgien, Holland, Frankrig, USA og Australien.

CGI kan glæde sig over, at det kun er få dage siden, at it-virksomheden kunne melde, at Toldstyrelsen havde genvalgt CGI til at stå for driften af flere centrale it-systemer i en kontrakt til 360 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: CGI genvinder trecifret million-kontrakt med Toldstyrelsen

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S