Nokia vil udvikle datacenter-software med Microsoft

Finske Nokia melder ud, at man vil indgå et samarbejde med Microsoft om udvikling af software til de store cloud-udbyderes datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske netværksgigant Nokia melder tirsdag ud, at selskabet vil samarbejde med Microsoft om udvikling af software til datacentre.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet indebærer, at Nokia udvider sit engagement og investeringer omkring udvikling af open source-operativsystemet SONiC, som Microsoft leder an.

"SONiC-initiativet repræsenterer endnu en dimension af vores samarbejde med Microsoft og er i overensstemmelse med vores engagement i forhold til kunder, der bygger de største og mest avancerede datacenterinfrastrukturer."

SONiC står for 'Software for Open Networking in the Cloud', og bliver brugt i datacentrene hos nogle af de største cloudy-ubydere.

Nokia kan samtidig melde, at virksomheden vil kaste langt flere investeringskroner ind i datacenter-netværk.

Læs også: Giganthandel under opsejling: Nokia forsvarer sig angiveligt mod en fjendtlig overtagelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job