Nokia vil udvikle datacenter-software med Microsoft

Finske Nokia melder ud, at man vil indgå et samarbejde med Microsoft om udvikling af software til de store cloud-udbyderes datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske netværksgigant Nokia melder tirsdag ud, at selskabet vil samarbejde med Microsoft om udvikling af software til datacentre.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet indebærer, at Nokia udvider sit engagement og investeringer omkring udvikling af open source-operativsystemet SONiC, som Microsoft leder an.

"SONiC-initiativet repræsenterer endnu en dimension af vores samarbejde med Microsoft og er i overensstemmelse med vores engagement i forhold til kunder, der bygger de største og mest avancerede datacenterinfrastrukturer."

SONiC står for 'Software for Open Networking in the Cloud', og bliver brugt i datacentrene hos nogle af de største cloudy-ubydere.

Nokia kan samtidig melde, at virksomheden vil kaste langt flere investeringskroner ind i datacenter-netværk.

Læs også: Giganthandel under opsejling: Nokia forsvarer sig angiveligt mod en fjendtlig overtagelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S