Nokia vil udvikle datacenter-software med Microsoft

Finske Nokia melder ud, at man vil indgå et samarbejde med Microsoft om udvikling af software til de store cloud-udbyderes datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske netværksgigant Nokia melder tirsdag ud, at selskabet vil samarbejde med Microsoft om udvikling af software til datacentre.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet indebærer, at Nokia udvider sit engagement og investeringer omkring udvikling af open source-operativsystemet SONiC, som Microsoft leder an.

"SONiC-initiativet repræsenterer endnu en dimension af vores samarbejde med Microsoft og er i overensstemmelse med vores engagement i forhold til kunder, der bygger de største og mest avancerede datacenterinfrastrukturer."

SONiC står for 'Software for Open Networking in the Cloud', og bliver brugt i datacentrene hos nogle af de største cloudy-ubydere.

Nokia kan samtidig melde, at virksomheden vil kaste langt flere investeringskroner ind i datacenter-netværk.

Læs også: Giganthandel under opsejling: Nokia forsvarer sig angiveligt mod en fjendtlig overtagelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S