Nokia vil udvikle datacenter-software med Microsoft

Finske Nokia melder ud, at man vil indgå et samarbejde med Microsoft om udvikling af software til de store cloud-udbyderes datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske netværksgigant Nokia melder tirsdag ud, at selskabet vil samarbejde med Microsoft om udvikling af software til datacentre.

Det skriver Reuters.

Samarbejdet indebærer, at Nokia udvider sit engagement og investeringer omkring udvikling af open source-operativsystemet SONiC, som Microsoft leder an.

"SONiC-initiativet repræsenterer endnu en dimension af vores samarbejde med Microsoft og er i overensstemmelse med vores engagement i forhold til kunder, der bygger de største og mest avancerede datacenterinfrastrukturer."

SONiC står for 'Software for Open Networking in the Cloud', og bliver brugt i datacentrene hos nogle af de største cloudy-ubydere.

Nokia kan samtidig melde, at virksomheden vil kaste langt flere investeringskroner ind i datacenter-netværk.

Læs også: Giganthandel under opsejling: Nokia forsvarer sig angiveligt mod en fjendtlig overtagelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird