"Alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere. Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt"

Hvert år ansætter vi i runde tal 500 til 600 medarbejdere, og alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere. Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Netcompany rekrutterer virtuelt under corona-krisen
162
1 min
Vi er nu omkring 2.500 ansatte i Netcompany.

Hvert år ansætter vi i runde tal 500 til 600 medarbejdere, og alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere.

Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt.

Det betyder, at der er mange af dem, som vi aldrig har haft mulighed for at møde, men de deltager i alt virtuelt. De er med på kurser og allerede en del af produktionsapparatetet.

Coronakrisen har ikke ændret p

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S