"Alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere. Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt"

Hvert år ansætter vi i runde tal 500 til 600 medarbejdere, og alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere. Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Netcompany rekrutterer virtuelt under corona-krisen
162
1 min
Vi er nu omkring 2.500 ansatte i Netcompany.

Hvert år ansætter vi i runde tal 500 til 600 medarbejdere, og alene i april og starten af maj rekrutterede vi 100 medarbejdere.

Det er de første medarbejdere i Netcompanys historie, der er blevet rekrutteret 100 procent virtuelt.

Det betyder, at der er mange af dem, som vi aldrig har haft mulighed for at møde, men de deltager i alt virtuelt. De er med på kurser og allerede en del af produktionsapparatetet.

Coronakrisen har ikke ændret p

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job