Apple genåbner mere end 25 butikker i USA

I denne uge genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA. Butikkerne har været lukket ned siden marts.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Forholdene er gradvist ved at blive normaliseret i flere europæiske lande og USA efter flere måneder med voldsomme restriktioner som følge af coronakrisen.

Og som et tegn på at dele af hverdagen nu så småt er på vej tilbage genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA i løbet af denne uge.

Det skriver Reuters.

Apple lukkede 50 butikker i Kina i januar på grund af virusudbruddet, og da endelig var klar til at blive genåbnet i marts, havde virussen bredt sig til resten af verden, og derfor besluttede den amerikanske teknologigigant sig for at lukke selskabets resterende butikker verden over ned.

"Vi forpligter os til at genåbne vores butikker, når vi er sikre på, at miljøet er sikkert," lyder det i en meddelse fra Apples head of retail, Deirdre O’Brien, på selskabets hjemmeside.

Læs også: Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

Flere butikker genåbner

Alt bliver dog ikke som før i de Apple-butikker, der genåbner.

Kun et begrænset antal kunder vil blive lukket ind i butikkerne, ligesom der vil være en række andre krav, som sørger for at kunderne holder afstand.

Apple har allerede genåbnet de første fem butikker i USA Last week.

Her blev både kunder og ansatte bedt om at gennemgå temperaturtjek, før de blev godkendt til at fortsætte ind i butikken.

Alle skal desuden bære ansigtsmasker.

Apple råder i alt over 510 butikker i verden.

Lidt over halvdelen af dem, 271, er placeret i USA.

Læs også: Microsoft lukker alle sine butikker i verden: “Vi ved, at alle er under stort pres for tiden”

Annonce

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S