Apple genåbner mere end 25 butikker i USA

I denne uge genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA. Butikkerne har været lukket ned siden marts.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Forholdene er gradvist ved at blive normaliseret i flere europæiske lande og USA efter flere måneder med voldsomme restriktioner som følge af coronakrisen.

Og som et tegn på at dele af hverdagen nu så småt er på vej tilbage genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA i løbet af denne uge.

Det skriver Reuters.

Apple lukkede 50 butikker i Kina i januar på grund af virusudbruddet, og da endelig var klar til at blive genåbnet i marts, havde virussen bredt sig til resten af verden, og derfor besluttede den amerikanske teknologigigant sig for at lukke selskabets resterende butikker verden over ned.

"Vi forpligter os til at genåbne vores butikker, når vi er sikre på, at miljøet er sikkert," lyder det i en meddelse fra Apples head of retail, Deirdre O’Brien, på selskabets hjemmeside.

Læs også: Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

Flere butikker genåbner

Alt bliver dog ikke som før i de Apple-butikker, der genåbner.

Kun et begrænset antal kunder vil blive lukket ind i butikkerne, ligesom der vil være en række andre krav, som sørger for at kunderne holder afstand.

Apple har allerede genåbnet de første fem butikker i USA Last week.

Her blev både kunder og ansatte bedt om at gennemgå temperaturtjek, før de blev godkendt til at fortsætte ind i butikken.

Alle skal desuden bære ansigtsmasker.

Apple råder i alt over 510 butikker i verden.

Lidt over halvdelen af dem, 271, er placeret i USA.

Læs også: Microsoft lukker alle sine butikker i verden: “Vi ved, at alle er under stort pres for tiden”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S