Apple genåbner mere end 25 butikker i USA

I denne uge genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA. Butikkerne har været lukket ned siden marts.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Forholdene er gradvist ved at blive normaliseret i flere europæiske lande og USA efter flere måneder med voldsomme restriktioner som følge af coronakrisen.

Og som et tegn på at dele af hverdagen nu så småt er på vej tilbage genåbner Apple mere end 25 butikker på tværs af USA i løbet af denne uge.

Det skriver Reuters.

Apple lukkede 50 butikker i Kina i januar på grund af virusudbruddet, og da endelig var klar til at blive genåbnet i marts, havde virussen bredt sig til resten af verden, og derfor besluttede den amerikanske teknologigigant sig for at lukke selskabets resterende butikker verden over ned.

"Vi forpligter os til at genåbne vores butikker, når vi er sikre på, at miljøet er sikkert," lyder det i en meddelse fra Apples head of retail, Deirdre O’Brien, på selskabets hjemmeside.

Læs også: Apple lukker alle sine butikker i Kina på grund af virusudbrud

Flere butikker genåbner

Alt bliver dog ikke som før i de Apple-butikker, der genåbner.

Kun et begrænset antal kunder vil blive lukket ind i butikkerne, ligesom der vil være en række andre krav, som sørger for at kunderne holder afstand.

Apple har allerede genåbnet de første fem butikker i USA Last week.

Her blev både kunder og ansatte bedt om at gennemgå temperaturtjek, før de blev godkendt til at fortsætte ind i butikken.

Alle skal desuden bære ansigtsmasker.

Apple råder i alt over 510 butikker i verden.

Lidt over halvdelen af dem, 271, er placeret i USA.

Læs også: Microsoft lukker alle sine butikker i verden: “Vi ved, at alle er under stort pres for tiden”

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos