Atea hyrer topprofil fra TDC som ny enterprise-direktør - indtræder i selskabets direktion

Atea er efter flere måneders jagt klar med afløseren for Kathrine Forsberg, som i februar skiftede til stillingen som koncernchef. Ind i direktionen som ny enterprise-direktør træder nu TDC-topprofilen Henrik Gjerulff Jensen.

Artikel top billede

(Foto: Jette Schrum Fotografi / Jette Schrum)

Atea er klar med sin nye enterprise-direktør. Selskabet har efter flere måneders søgen nemlig ansat TDC-profilen Henrik Gjerulff Jensen, som 1. juni tiltræder som ny direktør for Ateas enterprise-forretning.

Stillingen blev ledig, da daværende enteprise-direktør Kathrine Forsberg, i februar tiltrådte som topchef for Atea Danmark som afløser for Morten Felding.

Dengang fortalte Atea-koncernens øverste chef, nordmanden Steinar Sønsterby, til Computerworld, at han sigtede efter at besætte den vigtige stilling som enterprise-direktør ‘hurtigst muligt.’

“Vi har bestemt os for at køre en helt åben proces. Det betyder, vi vil kigge på både eksterne og interne kandidater. Vi ønsker at byde eksterne kandidater velkommen, derfor begynder processen først nu,” fortalte han dengang.

Det kan du læse mere om her: Atea Danmark går på jagt efter en ny enterprise-direktør: "Vi har bestemt os for at køre en helt åben proces"

Henrik Gjerulff Jensen får i Atea formelt titel som Senior Vice President for Atea, hvor han indtræder i den øverste direktion.

”Jeg er slet ikke i tvivl om, at vi har fundet den rette kandidat til stillingen. Henrik har præcis den tyngde og det strategiske drive, vi har brug for, for at lede vores Enterprise-division videre og indfri de ambitioner, vi har sat os for denne del af vores forretning. Jeg ser meget frem til det kommende samarbejde,” lyder det fra Kathrine Forsberg i en udsendt meddelelse.

Henrik Gjerulff Jensen kommer fra en stilling som direktør i TDC Net.

Han har været ansat i TDC Group i siden 199 i en række forskellige stillinger inden for især fiberforretningen.

Han står desuden bag sit eget vinimport-selskab, Gastroland.

“Han har [i TDC, red] opbygget et stærkt kommercielt og ledelsesmæssigt fokus. Hans mere end 20 års erfaring fra it- og telebranchen skal fremover bruges på at drive og udvikle Ateas Enterprise-forretning, som omfatter alle private kunder,” meddeler Atea.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job