Grønt lys for dansk corona-app: Apple og Google frigiver smittesporingsløsning

Apple og Google har nu frigivet deres smittesporings-løsning i en offentligt tilgængelig software-opdatering, og dermed er vejen banet for, at Netcompanys smittesporings-app kan blive udrullet til danskerne.

Artikel top billede

I slutningen af april frigav Apple og Google en betaudgave af selskabets løsning til smittesporing.

Men nu meddeler de to selskaber til Computerworld, at løsningen endeligt er blevet frigivet i en offentlig tilgængelig software-opdatering.

Det betyder, at sundhedsmyndighederne i Danmark og andre lande nu kan begynde udrulningen af deres smittesporings-apps, hvis deres apps ellers er blevet klar til lancering.

Løsningen som Apple og Google kalder for ”Exposure Notification” er ikke i sig selv en app, men en API der gør det lettere for myndigheder at udvikle deres egne smittesporings-apps.

Læs også: Apple og Google frigiver beta-udgave af meget omtalt smittesporings-løsning

22 lande klar til at bruge løsning

Apple og Google oplyser, at 22 lande fordelt på fem forskellige kontinenter indtil videre har bedt om at få adgang til API’en, og de to selskaber forventer, at endnu flere vil bede om at få adgang til API’en i de kommende uger.

I Danmark er Netcompany ved at udvikle en smittesporings-app, der får navnet Smittestop, og sundhedshedsminister Magnus Heunicke (S) oplyste den 13. maj i folketingssalen, at den nye app vil gøre brug af Apple og Googles teknologi.

Samtidig meddelte Sundheds- og Ældreministeriet tidligere i denne uge, at den danske app forventes at være klare til lancering i løbet af den næste måned.

Læs også: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Anvender decentral løsning

Appen kommer ifølge ministeriet til at bygge på en ”decentral kontaktregistrering,” hvor data ikke gemmes på en central server, men alene gemmes på den enkelte persons telefon.

“Data fra appen kan udover at hjælpe borgerne med smitteopsporing bidrage med information om smittespredning til brug for planlægning af testkapacitet. Partierne er derfor enige om, at den enkelte borger skal have mulighed for, som et tilvalg, at dele sine data fra appen anonymt og aggregeret med sundhedsmyndighederne,” lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet.

Læs også:

Dansk corona-app bliver lanceret om en måned - når Apple og Google er klar: Al data vil blive på danskernes telefoner

Sådan ser Apple og Googles smittesporings-løsning ud - se billederne her

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S