Dansk corona-app bliver lanceret om en måned - når Apple og Google er klar: Al data vil blive på danskernes telefoner

Den længe ventede danske corona-app fra Netcompany bliver lanceret om en måned. Al data vil blive lagret lokalt på danskernes telefoner, lyder det i ny aftale fra Folketinget.

Artikel top billede

Den danske corona-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, vil være klar til lancering om en måned og vil blive baseret på den ny fælles-teknologi fra Apple og Google.

Sådan lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet, efter Folketingets partier fredag blev enige om en aftale om udformningen af appen.

Appen kommer til at hedde ‘smitte/stop’, hedder det.

Den lanceres i midten af juni, da Netcompany for tiden afventer, at Apple og Google lancerer deres fælles smittesporings-værktøj.

Dette værktøj kan du læse mere om her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Den kommer til at bygge på det, som ministeriet kalder for en ‘decentral kontaktregistrering,’ der betyder, at al data alene gemmes på den enkelte danskers mobiltelefon.

Den beslutning er blevet taget i kølvandet på flere bekymringer om, at appen giver mulighed for registrering og privatlivs-brud fra offentlig side.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

“Data fra appen kan udover at hjælpe borgerne med smitteopsporing bidrage med information om smittespredning til brug for planlægning af testkapacitet. Partierne er derfor enige om, at den enkelte borger skal have mulighed for, som et tilvalg, at dele sine data fra appen anonymt og aggregeret med sundhedsmyndighederne,” lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet.

Du kan læse mere om aftalen mellem Folketingets partier i denne meddelelse.

Læs også:

Ny kurs for Netcompanys smitteapp: Apple og Googles løsning skal bruges alligevel

Ekspert advarer mod ubrugelige teledata og bluetooth-sporing: Sådan bør regeringen skrue den kommende smittesprings-app sammen

Sådan ser Apple og Googles smittesporings-løsning ud - se billederne her

Nye EU-retningslinjer for corona-apps: Smittesporing skal være frivillig

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S