Dansk corona-app bliver lanceret om en måned - når Apple og Google er klar: Al data vil blive på danskernes telefoner

Den længe ventede danske corona-app fra Netcompany bliver lanceret om en måned. Al data vil blive lagret lokalt på danskernes telefoner, lyder det i ny aftale fra Folketinget.

Artikel top billede

Den danske corona-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, vil være klar til lancering om en måned og vil blive baseret på den ny fælles-teknologi fra Apple og Google.

Sådan lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet, efter Folketingets partier fredag blev enige om en aftale om udformningen af appen.

Appen kommer til at hedde ‘smitte/stop’, hedder det.

Den lanceres i midten af juni, da Netcompany for tiden afventer, at Apple og Google lancerer deres fælles smittesporings-værktøj.

Dette værktøj kan du læse mere om her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Den kommer til at bygge på det, som ministeriet kalder for en ‘decentral kontaktregistrering,’ der betyder, at al data alene gemmes på den enkelte danskers mobiltelefon.

Den beslutning er blevet taget i kølvandet på flere bekymringer om, at appen giver mulighed for registrering og privatlivs-brud fra offentlig side.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

“Data fra appen kan udover at hjælpe borgerne med smitteopsporing bidrage med information om smittespredning til brug for planlægning af testkapacitet. Partierne er derfor enige om, at den enkelte borger skal have mulighed for, som et tilvalg, at dele sine data fra appen anonymt og aggregeret med sundhedsmyndighederne,” lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet.

Du kan læse mere om aftalen mellem Folketingets partier i denne meddelelse.

Læs også:

Ny kurs for Netcompanys smitteapp: Apple og Googles løsning skal bruges alligevel

Ekspert advarer mod ubrugelige teledata og bluetooth-sporing: Sådan bør regeringen skrue den kommende smittesprings-app sammen

Sådan ser Apple og Googles smittesporings-løsning ud - se billederne her

Nye EU-retningslinjer for corona-apps: Smittesporing skal være frivillig

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S