Dansk corona-app bliver lanceret om en måned - når Apple og Google er klar: Al data vil blive på danskernes telefoner

Den længe ventede danske corona-app fra Netcompany bliver lanceret om en måned. Al data vil blive lagret lokalt på danskernes telefoner, lyder det i ny aftale fra Folketinget.

Artikel top billede

Den danske corona-app, som Netcompany for tiden er ved at udvikle, vil være klar til lancering om en måned og vil blive baseret på den ny fælles-teknologi fra Apple og Google.

Sådan lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet, efter Folketingets partier fredag blev enige om en aftale om udformningen af appen.

Appen kommer til at hedde ‘smitte/stop’, hedder det.

Den lanceres i midten af juni, da Netcompany for tiden afventer, at Apple og Google lancerer deres fælles smittesporings-værktøj.

Dette værktøj kan du læse mere om her: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungere

Den kommer til at bygge på det, som ministeriet kalder for en ‘decentral kontaktregistrering,’ der betyder, at al data alene gemmes på den enkelte danskers mobiltelefon.

Den beslutning er blevet taget i kølvandet på flere bekymringer om, at appen giver mulighed for registrering og privatlivs-brud fra offentlig side.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet: Dansk corona-app er ‘potentielt indgribende’ i danskernes ret til privatliv

“Data fra appen kan udover at hjælpe borgerne med smitteopsporing bidrage med information om smittespredning til brug for planlægning af testkapacitet. Partierne er derfor enige om, at den enkelte borger skal have mulighed for, som et tilvalg, at dele sine data fra appen anonymt og aggregeret med sundhedsmyndighederne,” lyder det fra Sundheds- og Ældreministeriet.

Du kan læse mere om aftalen mellem Folketingets partier i denne meddelelse.

Læs også:

Ny kurs for Netcompanys smitteapp: Apple og Googles løsning skal bruges alligevel

Ekspert advarer mod ubrugelige teledata og bluetooth-sporing: Sådan bør regeringen skrue den kommende smittesprings-app sammen

Sådan ser Apple og Googles smittesporings-løsning ud - se billederne her

Nye EU-retningslinjer for corona-apps: Smittesporing skal være frivillig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S