Sådan ser Apple og Googles smittesporings-løsning ud - se billederne her

Apple og Googles nye smittesporings-api er på trapperne, og de to selskaber har nu offentliggjort de første billeder af, hvordan løsningen kommer til at se ud.

Artikel top billede

Apple og Google har nu for første gang offentliggjort billeder af, hvordan de to virksomhedernes nye fælles smittesporingsløsninger ser ud.

De to selskaber har gennem adskillige uger i fællesskab arbejdet på en løsning, der har fået navnet Exposure Notification.

Løsningen skal gøre det lettere for sundhedsmyndigheder i hele verden at foretage smittesporing i forbindelse med den aktuelle coronakrise.

I flere lande ventes det, at smittesporingen kommer til at spille en væsentlig rolle i genåbningsstrategien.

Læs også: Apple og Google frigiver meget omtalt smittesporings-løsning

Klar om få uger

Selskaberne har drypvis over de seneste uger offentliggjort nyheder om smittesporingen, og for knap en uge siden fik de danske myndigheder for første gang adgang til en beta-udgave af løsningen.

Senere på måneden ventes det at Apple og Google giver grønt lys for at løsningen kan tages i brug.

Du kan se billederne herunder. Det første billede viser, hvordan det ser ud, når du som bruger skal tage løsningen i brug første gang.

Læs også: Sådan kommer Apple og Googles store samarbejde om en API til smittesporing til at fungereFælles europæisk standard

Her ses det, hvordan man som bruger up registrerer et positivt testresultat.

Det gøres ved at indtaste en unik kode, som man får udleveret af sundhedsmyndighederne, når man bliver testet positiv.

Herunder kan du se, hvordan det ser ud, når du som bruger modtager en notifikation om, at du har været i nærheden af en person, som er registreret smittet med coronavirus.

Du skal have været i nærheden af en person med coronasmitte i mindst fem minutter før, at det bliver registreret.

Her kan du se, hvordan løsningen bliver slået til og fra i din telefonsindstillingsmenu.

Læs også: Apple og Google spænder ben for smittesporingsapps: Blokerer for GPS-adgang

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job