Australier slår verdensrekord i internethastighed: Nye vanvittige hastigheder gør det muligt at downloade 1.000 hd-film på ét sekund

Australske forskere har registreret en internethastighed på 44,2 terabit per sekund takket være en banebrydende teknologi, der i fremtiden kan være med til at tilfredstille vores umættelige behov for stadig mere båndbredde.

Artikel top billede

Et australsk forskerhold hævder, at det har sat hastighedsrekord på internettet.

Ifølge BBC har forskerne således registreret en hastighed på intet mindre end 44,2 terabit per sekund (tbps).

Det er en hastighed, der vil gøre det muligt at downloade mere end 1.000 hd-film på mindre end et sekund.

Til sammenligning viste en undersøgelse i 2019 fra det britiske firma Cable.co.uk, der sammenligner bredbåndspriser, at vi i Danmark har en gennemsnitlig hastighed på 49,19 mbit.

Brugte banebrydende teknologi

De australske forskere, der kommer fra universiteterne Monash University, Swinburne University og RMIT University, har dog også måtte tage usædvanlige metoder i brug for at opnå den høje hastighed.

Ifølge BBC har forskerne erstattet traditionel hardware fra teleudbyderne med et særligt stykke udstyr, der er kendt som en ”micro-comb.”

Udover micro-comben blev der ifølge BBC anvendt eksisterende teleinfrastruktur.

”Micro-combs tilbyder enorme muligheder for, at vi i fremtiden kan imødekomme verdens umættelige behov for båndbredde,” siger professor David fra Swinbrune University til BBC.

Kan styrke infrastrukturen

Selvom de enorme hastigheder, der blev opnået i forsøget, langt overgår behovet hos almindelige forbrugere i dag, så kan den bagvedliggende teknologi kommer til at spille en væsentlig rolle i fremtidens informationssamfund.

Her kan teknologien være med til at styrke den generelle internetinfrastruktur og opfylde behovene i brancher med et særligt stort behov for båndbredde, lyder det ifølge BBC.

Bill Corcoran, der underviser i elektriske systemer og computersystemer på Monash University, påpeger over for BBC, at de nye forskningsresultater viser, at den fiberinfrastruktur, som gennem de seneste år er blevet udrullet i store dele af verden, også har potentiale til at kunne udgøre ryggraden i fremtidige kommunikationsnetværk.

”Og vi taler ikke bare om Netflix her. Den her data kan anvendes af selvkørende biler og fremtidige transportformer, og den kan bidrage inden for medicinalsektoren, uddannelsessektoren, finanssektoren og i e-handelsbranchen” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politi

    Bliv DevOps-udvikler i Rigspolitiet

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S