Næsten syv ud af 10 computere i verden kører nu med Chrome: Kun to browsere har tidligere haft markedsandele i samme størrelse

Chrome-browseren nærmer sig en global markedsandel på 70 procent.

Artikel top billede

Chrome-browseren er aldrig blevet anvendt af flere i verden og nærmer sig hastigt en global markedsandel på 70 procent.

Det viser nye tal fra Net Applications over browser-fordelingen i maj. Her landede Chrome på en markedsandel på 69,8 procent efter nu fem måneder i træk med voksende markedsandele.

Chrome har i lang tid været verdens uden sammenligning mest udbredte browser, og med den nuværende vækst cementerer Google for alvor sin dominans på området.

Det er knap 12 år siden, at en browser havde så stor en markedsandel.

Det var i december 2008, da Microsofts Internet Explorer rundede en markedsandel på 70 procent.

Det skete i øvrigt blot et par måneder efter lanceringen af Chrome, som i december 2008 havde en markedsandel på blot 1,4 procent.

Den gamle Netscape Navigator er den eneste anden browser, der nogensinde har haft en tilsvarende andel af browser-markedet - og det skete i en anden tid, hvor internettet og digitaliseringen var på et langt mindre niveau end i dag.

Rekorden sidder Internet Explorer fortsat på. Microsoft-browseren havde i 2005 en markedsandel på tæt ved 90 procent.

Browsernes markedsandele ifølge Net Applications:

- Chrome: 69,81 procent

- Microsoft Edge: 7,86 procent

- Firefox: 7,23 procent.

- Internet Explorer: 4,61 procent.

- Safari: 3,9 procent.

- QO: 1,89 procent.

- Sogou Explorer: 1,87 procent.

- Opera: 1,10 procent.

- Yandex: 0,98 procent.

- UC Browser: 0,32 procent.

Læs også:

Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Google klar til at skrotte alle apps til Chrome-browseren: Stopper supporten inden for to år

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics