Næsten syv ud af 10 computere i verden kører nu med Chrome: Kun to browsere har tidligere haft markedsandele i samme størrelse

Chrome-browseren nærmer sig en global markedsandel på 70 procent.

Artikel top billede

Chrome-browseren er aldrig blevet anvendt af flere i verden og nærmer sig hastigt en global markedsandel på 70 procent.

Det viser nye tal fra Net Applications over browser-fordelingen i maj. Her landede Chrome på en markedsandel på 69,8 procent efter nu fem måneder i træk med voksende markedsandele.

Chrome har i lang tid været verdens uden sammenligning mest udbredte browser, og med den nuværende vækst cementerer Google for alvor sin dominans på området.

Det er knap 12 år siden, at en browser havde så stor en markedsandel.

Det var i december 2008, da Microsofts Internet Explorer rundede en markedsandel på 70 procent.

Det skete i øvrigt blot et par måneder efter lanceringen af Chrome, som i december 2008 havde en markedsandel på blot 1,4 procent.

Den gamle Netscape Navigator er den eneste anden browser, der nogensinde har haft en tilsvarende andel af browser-markedet - og det skete i en anden tid, hvor internettet og digitaliseringen var på et langt mindre niveau end i dag.

Rekorden sidder Internet Explorer fortsat på. Microsoft-browseren havde i 2005 en markedsandel på tæt ved 90 procent.

Browsernes markedsandele ifølge Net Applications:

- Chrome: 69,81 procent

- Microsoft Edge: 7,86 procent

- Firefox: 7,23 procent.

- Internet Explorer: 4,61 procent.

- Safari: 3,9 procent.

- QO: 1,89 procent.

- Sogou Explorer: 1,87 procent.

- Opera: 1,10 procent.

- Yandex: 0,98 procent.

- UC Browser: 0,32 procent.

Læs også:

Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Google klar til at skrotte alle apps til Chrome-browseren: Stopper supporten inden for to år

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S