Næsten syv ud af 10 computere i verden kører nu med Chrome: Kun to browsere har tidligere haft markedsandele i samme størrelse

Chrome-browseren nærmer sig en global markedsandel på 70 procent.

Artikel top billede

Chrome-browseren er aldrig blevet anvendt af flere i verden og nærmer sig hastigt en global markedsandel på 70 procent.

Det viser nye tal fra Net Applications over browser-fordelingen i maj. Her landede Chrome på en markedsandel på 69,8 procent efter nu fem måneder i træk med voksende markedsandele.

Chrome har i lang tid været verdens uden sammenligning mest udbredte browser, og med den nuværende vækst cementerer Google for alvor sin dominans på området.

Det er knap 12 år siden, at en browser havde så stor en markedsandel.

Det var i december 2008, da Microsofts Internet Explorer rundede en markedsandel på 70 procent.

Det skete i øvrigt blot et par måneder efter lanceringen af Chrome, som i december 2008 havde en markedsandel på blot 1,4 procent.

Den gamle Netscape Navigator er den eneste anden browser, der nogensinde har haft en tilsvarende andel af browser-markedet - og det skete i en anden tid, hvor internettet og digitaliseringen var på et langt mindre niveau end i dag.

Rekorden sidder Internet Explorer fortsat på. Microsoft-browseren havde i 2005 en markedsandel på tæt ved 90 procent.

Browsernes markedsandele ifølge Net Applications:

- Chrome: 69,81 procent

- Microsoft Edge: 7,86 procent

- Firefox: 7,23 procent.

- Internet Explorer: 4,61 procent.

- Safari: 3,9 procent.

- QO: 1,89 procent.

- Sogou Explorer: 1,87 procent.

- Opera: 1,10 procent.

- Yandex: 0,98 procent.

- UC Browser: 0,32 procent.

Læs også:

Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Google klar til at skrotte alle apps til Chrome-browseren: Stopper supporten inden for to år

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S