Næsten syv ud af 10 computere i verden kører nu med Chrome: Kun to browsere har tidligere haft markedsandele i samme størrelse

Chrome-browseren nærmer sig en global markedsandel på 70 procent.

Artikel top billede

Chrome-browseren er aldrig blevet anvendt af flere i verden og nærmer sig hastigt en global markedsandel på 70 procent.

Det viser nye tal fra Net Applications over browser-fordelingen i maj. Her landede Chrome på en markedsandel på 69,8 procent efter nu fem måneder i træk med voksende markedsandele.

Chrome har i lang tid været verdens uden sammenligning mest udbredte browser, og med den nuværende vækst cementerer Google for alvor sin dominans på området.

Det er knap 12 år siden, at en browser havde så stor en markedsandel.

Det var i december 2008, da Microsofts Internet Explorer rundede en markedsandel på 70 procent.

Det skete i øvrigt blot et par måneder efter lanceringen af Chrome, som i december 2008 havde en markedsandel på blot 1,4 procent.

Den gamle Netscape Navigator er den eneste anden browser, der nogensinde har haft en tilsvarende andel af browser-markedet - og det skete i en anden tid, hvor internettet og digitaliseringen var på et langt mindre niveau end i dag.

Rekorden sidder Internet Explorer fortsat på. Microsoft-browseren havde i 2005 en markedsandel på tæt ved 90 procent.

Browsernes markedsandele ifølge Net Applications:

- Chrome: 69,81 procent

- Microsoft Edge: 7,86 procent

- Firefox: 7,23 procent.

- Internet Explorer: 4,61 procent.

- Safari: 3,9 procent.

- QO: 1,89 procent.

- Sogou Explorer: 1,87 procent.

- Opera: 1,10 procent.

- Yandex: 0,98 procent.

- UC Browser: 0,32 procent.

Læs også:

Brugerne vender ryggen til Firefox - har nu mindste udbredelse i 15 år

Google klar til at skrotte alle apps til Chrome-browseren: Stopper supporten inden for to år

Edge overhaler Internet Explorer for første gang: Google øger sin altoverskyggende dominans

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job