Preben Damgaard kommer ud af 2019 med millionoverskud: Trækker 40 millioner ud til familien

It-rigmanden Preben Damgaard har valgt at trække 40 millioner kroner ud i udbytte, efter at hans investeringsselskab kommer ud af 2019 med et resultat på 72 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Rigmand og it-investor Preben Damgaard trækker en stor portion penge ud af sit investeringsselskab Damgaard Company.

Det viser selskabets regnskab for 2019.

Her fremgår det, at Preben Damgaard - efter at kunne notere sig et resultat efter skat på lidt over 72 millioner kroner - har valgt at trække 40 millioner kroner ud i udbytte.

Over for Børsen udtaler Preben Damgaard, at "det er til familien", og at han kun tager en stor portion penge ud til sig selv hvert syvende år.

"Så kan jeg bevare pengene i mit holdingselskab så lang tid som muligt og derved investere i nogle af de unoterede aktier, som jeg beskæftiger mig med til hverdag som business-angel," lyder det fra Preben Damgaard.

I 2018 endte hans investeringsselskab med et minus på 19,6 millioner kroner.

Af regnskabet fremgår det, at Preben Damgaard har for knap 380 millioner kroner i posten værdipapirer og en egenkapital på 781 millioner kroner.

Læs også: Coronakrisen har udstillet den ringe digitalisering i mange virksomheder: “Jeg kender til arbejdspladser, hvor man har haft videokonferencer uden video”

11 milliarder kroner

Sammen med sin bror Erik stiftede Preben Damgaard Damgaard Data tilbage i 1980’erne.

Selskabet fusionerede senere med Navision og efter godt og vel 18 års iværksætteri og arbejde blev forretningen solgt til Microsoft i 2002 for 11 milliarder kroner.

Preben Damgaard er investor i en lang række vækstvirksomheder, der bevæger sig inden for teknologiområdet.

Gennem Damgaard Company har han kapitalandele i en vifte virksomheder.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S