Preben Damgaard kommer ud af 2019 med millionoverskud: Trækker 40 millioner ud til familien

It-rigmanden Preben Damgaard har valgt at trække 40 millioner kroner ud i udbytte, efter at hans investeringsselskab kommer ud af 2019 med et resultat på 72 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Rigmand og it-investor Preben Damgaard trækker en stor portion penge ud af sit investeringsselskab Damgaard Company.

Det viser selskabets regnskab for 2019.

Her fremgår det, at Preben Damgaard - efter at kunne notere sig et resultat efter skat på lidt over 72 millioner kroner - har valgt at trække 40 millioner kroner ud i udbytte.

Over for Børsen udtaler Preben Damgaard, at "det er til familien", og at han kun tager en stor portion penge ud til sig selv hvert syvende år.

"Så kan jeg bevare pengene i mit holdingselskab så lang tid som muligt og derved investere i nogle af de unoterede aktier, som jeg beskæftiger mig med til hverdag som business-angel," lyder det fra Preben Damgaard.

I 2018 endte hans investeringsselskab med et minus på 19,6 millioner kroner.

Af regnskabet fremgår det, at Preben Damgaard har for knap 380 millioner kroner i posten værdipapirer og en egenkapital på 781 millioner kroner.

Læs også: Coronakrisen har udstillet den ringe digitalisering i mange virksomheder: “Jeg kender til arbejdspladser, hvor man har haft videokonferencer uden video”

11 milliarder kroner

Sammen med sin bror Erik stiftede Preben Damgaard Damgaard Data tilbage i 1980’erne.

Selskabet fusionerede senere med Navision og efter godt og vel 18 års iværksætteri og arbejde blev forretningen solgt til Microsoft i 2002 for 11 milliarder kroner.

Preben Damgaard er investor i en lang række vækstvirksomheder, der bevæger sig inden for teknologiområdet.

Gennem Damgaard Company har han kapitalandele i en vifte virksomheder.

Det gælder blandt andet Dixa, Too Good To Go, Templafy, Bilagscan, Configit, Orderyoyo, Skolebordet.dk og Saxo Bank.

Han har tidligere fortalt til Computerworld, hvordan han håndplukker danske it-selskaber, som han kan engagere sig i som aktiv investor.

Det kan du læse mere om her: Sådan håndplukker it-rigmanden Preben Damgaard it-startups med kæmpepotentiale

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg