Forsvarsminister: Danmark skal kun have 5G-leverandører fra allierede lande

Danmark skal kun anvende 5G-leverandører fra allierede lande, mener forsvarsminister Trine Bramsen (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Danmark skal fremover kunne udelukke leverandører af 5G-netværk fra bestemte lande og alene anvende 5G-leverandører, der kommer fra lande, som Danmark er allieret med.

Sådan lyder det fra forsvarsminister Trine Bramsen (S) i ITWatch.

Det sker efter, at statsminister Mette Frederiksen (S) for en måned siden fastslog, at Danmarks teleinfrastruktur skal regnes for at være kritisk infrastruktur på lige fod med elnet, havne og lignende.

Det kan du læse mere om her: Mette Frederiksen fremrykker lovgivning der skal beskytte dansk teleinfrastruktur: Vi skal kunne stole på leverandører

“De nye teknologier, som vi gør brug af i vores hverdag, åbner jo også flanker for angreb, og det er derfor, det er så væsentligt, at der er et samspil på tværs af allierede lande og dem, vi deler sikkerhedspolitiske interesser med, i forhold til at beskytte det område,” siger Trine Bramsen.

Hverken hun eller statsminister Mette Frederiksen vil pege specifikt på konkrete virksomheder som kan eller ikke kan regnes for at være allierede.

Regeringen vil inden for det næste års tid fremlægge et lovforslag med konkrete forslag på virksomheder, der må levere 5G-udstyr til Danmark.

Læs også:

Ny plan: Storbritannien vil have Huawei helt ud af vagten i 2023

Huawei har igen og igen afvist at have bånd til den kinesiske stat, men har selskabet netop leveret en tilståelse på gråt papir?

Brevudveksling afslører: Huawei truede den danske statsminister i spil om 5G-netværk

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S