Forsvarsminister: Danmark skal kun have 5G-leverandører fra allierede lande

Danmark skal kun anvende 5G-leverandører fra allierede lande, mener forsvarsminister Trine Bramsen (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Danmark skal fremover kunne udelukke leverandører af 5G-netværk fra bestemte lande og alene anvende 5G-leverandører, der kommer fra lande, som Danmark er allieret med.

Sådan lyder det fra forsvarsminister Trine Bramsen (S) i ITWatch.

Det sker efter, at statsminister Mette Frederiksen (S) for en måned siden fastslog, at Danmarks teleinfrastruktur skal regnes for at være kritisk infrastruktur på lige fod med elnet, havne og lignende.

Det kan du læse mere om her: Mette Frederiksen fremrykker lovgivning der skal beskytte dansk teleinfrastruktur: Vi skal kunne stole på leverandører

“De nye teknologier, som vi gør brug af i vores hverdag, åbner jo også flanker for angreb, og det er derfor, det er så væsentligt, at der er et samspil på tværs af allierede lande og dem, vi deler sikkerhedspolitiske interesser med, i forhold til at beskytte det område,” siger Trine Bramsen.

Hverken hun eller statsminister Mette Frederiksen vil pege specifikt på konkrete virksomheder som kan eller ikke kan regnes for at være allierede.

Regeringen vil inden for det næste års tid fremlægge et lovforslag med konkrete forslag på virksomheder, der må levere 5G-udstyr til Danmark.

Læs også:

Ny plan: Storbritannien vil have Huawei helt ud af vagten i 2023

Huawei har igen og igen afvist at have bånd til den kinesiske stat, men har selskabet netop leveret en tilståelse på gråt papir?

Brevudveksling afslører: Huawei truede den danske statsminister i spil om 5G-netværk

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job