Forsvarsminister: Danmark skal kun have 5G-leverandører fra allierede lande

Danmark skal kun anvende 5G-leverandører fra allierede lande, mener forsvarsminister Trine Bramsen (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Danmark skal fremover kunne udelukke leverandører af 5G-netværk fra bestemte lande og alene anvende 5G-leverandører, der kommer fra lande, som Danmark er allieret med.

Sådan lyder det fra forsvarsminister Trine Bramsen (S) i ITWatch.

Det sker efter, at statsminister Mette Frederiksen (S) for en måned siden fastslog, at Danmarks teleinfrastruktur skal regnes for at være kritisk infrastruktur på lige fod med elnet, havne og lignende.

Det kan du læse mere om her: Mette Frederiksen fremrykker lovgivning der skal beskytte dansk teleinfrastruktur: Vi skal kunne stole på leverandører

“De nye teknologier, som vi gør brug af i vores hverdag, åbner jo også flanker for angreb, og det er derfor, det er så væsentligt, at der er et samspil på tværs af allierede lande og dem, vi deler sikkerhedspolitiske interesser med, i forhold til at beskytte det område,” siger Trine Bramsen.

Hverken hun eller statsminister Mette Frederiksen vil pege specifikt på konkrete virksomheder som kan eller ikke kan regnes for at være allierede.

Regeringen vil inden for det næste års tid fremlægge et lovforslag med konkrete forslag på virksomheder, der må levere 5G-udstyr til Danmark.

Læs også:

Ny plan: Storbritannien vil have Huawei helt ud af vagten i 2023

Huawei har igen og igen afvist at have bånd til den kinesiske stat, men har selskabet netop leveret en tilståelse på gråt papir?

Brevudveksling afslører: Huawei truede den danske statsminister i spil om 5G-netværk

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job