Den danske højttalerproducent Libratone reddet fra konkurs: Kinesiske købere overtager

Danske Libratone er blevet reddet af en række kinesiske investorer, der har købt selskabet, som indgav sin konkursbegæring i maj.

Artikel top billede

Den danske højttalerproducent Libratone er blevet reddet.

En række kinesiske investorer har meldt sig på banen og købt selskabet, der blev erklæret konkurs i maj 2020.

Det skriver Finans.

Konkursboets kurator, Anders Hoffmann Kønigsfeldt fra Bech-Bruun, forklarer overfor mediet, at køber er et dansk selskab, der ultimativt er ejet af kinesere, som relaterer sig til selskabets tidligere ejere.

Finans har kontaktet økonomidirektøren i det kinesiske ejerselskab, Yuting Liu, der dog ikke ønsker at oplyse beløbet for overtagelsen eller at uddybe ejerforholdene.

Men hun løfter sløret for selskabets fremtidsplaner for Libratone.

"Vi har fortsat en stærk tro på, at der er et marked for Libratones brand og produkter i Europa. Vi er derudover overbevist om, at virksomhedens drift kan fortsætte med en ny struktur," oplyser hun.

Læs også: Slut med de lækre designhøjttalere: Libratone er gået konkurs

Dertil oplyser hun, at selskabet vil fortsætte som hidtil, og at fem ud af Libratones 18 danske medarbejdere beholder jobbet.

Liberatone blev stiftet i Danmark tilbage i 2009 af Tommy Andersen, Søren Louis Pedersen og Jes Mosgaard.

I 2014 solgte ejerne selskabet til en kinesisk investorgruppe for et trecifret millionbeløb.

Efter fem år med trecifrede millionunderskud, indgav virksomheden sin konkursbegæring 6. maj 2020. I regnskabsperioden mellem 2014 og 2018 inklusive, tabte Libratone sammenlagt 623,1 millioner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS