Artikel top billede

Slut med de lækre designhøjttalere: Libratone er gået konkurs

Højttaler- og headset-virksomheden med de danske rødder Libratone, er gået konkurs.

Den danske højttalerproducent med speciale i fikse designs, Libratone, er erklæret konkurs ved Sø- og Handelsretten.

Det skriver Finans.

Efter fem år med trecifrede millionunderskud, er løbet kørt for virksomheden, som indgav sin konkursbegæring 6. maj 2020. I regnskabsperioden mellem 2014 og 2018 inklusive, tabte Libratone sammenlagt 623,1 millioner.

Virksomheden går tilbage til 2009, hvor det blev grundlagt af Tommy Andersen. I 2014 blev selskabet opkøbt af en kinesisk investorgruppe.

Kurator er Anders Hoffman Kønigsfeldt fra advokatfirmaet Bech-Bruun.

Han oplyser til mediet, at håbet er at finde købere til virksomheden og vi har flere mulige købere:

”I øjeblikket forsøger at vi at sælge virksomheden og vi har flere mulige købere. Vi håber på at kunne gennemføre en hurtig salgsproces, så virksomheden er solgt inden for de næste par uger,” siger han.

Libratone er bare en af de danske højttaler-producenter, som døjer med de svære økonomiske omstændigheder.

I marts meldte hæderkronede Bang & Olufsen, at tre ud af fem butikker skulle lukkes ovenpå endnu en nedjustering af fremtidsudsigterne.

Læs også: Test: Sådan lyder et headset til 600 kroner, et til 1.900 kroner og et til 3.800 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere