Henrik Tang Hedegaard indsætter DXC-topchef som ny landechef for IBM i Sverige: Siger farvel 'med blandede følelser'

IBM’s nordiske chef, danskeren Henrik Tang Hedegaard, indsætter DXC’s nuværende svenske landechef som ny topchef for IBM i Sverige efter pludselig exit.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Det er ‘med blandede følelser,’ at IBM’s nordiske topchef, danskeren Henrik Tang Hedegaard, har været nødt til at finde en ny landechef for IBM i Sverige.

Sådan fremgår det af en mail, som han har sendt til selskabets svenske medarbejdere efter, at IBM’s nuværende landechef for Sverige, Johan Rittner, har meddelt, at han forlader IBM ved årets udgang.

Hans afløser er dog allerede fundet. Det bliver den nuværende landechef for DXC Technology i Sverige, Vahid Zohali, der 1.oktober tiltræder som landechef for IBM i Sverige.

“Det er med blandede følelser, at jeg meddeler, at Johan Rittner har besluttet at forlade IBM ved udgangen af året,” skriver Henrik Tang Hedegaard i mailen til IBM-medarbejderne ifølge Computerworlds svenske søstermedie, Computersweden.

“Samtidig er jeg glad for at kunne meddele, at Vahid Zohali vil efterfølge Johan som ny landechef og chef for Enterprise Business Unit, IBM Sweden,” skriver han.

Vahid Zohali kommer til at rapportere direkte til Henrik Tang Hedegaard.

Fra han tiltræder til nytår skal han samarbejde med Johan Rittner om overdragelse af opgaver og ansvar.

Læs også: IBM udpeger dansk veteran som nordisk cloud-boss: Får ansvaret for 5.000 mand

Johan Rittner har været i IBM siden 2006. Han var svensk landechef for Ementor, da Topnordic overtog selskabet, som i Sverige dengang kom til at hedde Atea.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job