Henrik Tang Hedegaard indsætter DXC-topchef som ny landechef for IBM i Sverige: Siger farvel 'med blandede følelser'

IBM’s nordiske chef, danskeren Henrik Tang Hedegaard, indsætter DXC’s nuværende svenske landechef som ny topchef for IBM i Sverige efter pludselig exit.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Det er ‘med blandede følelser,’ at IBM’s nordiske topchef, danskeren Henrik Tang Hedegaard, har været nødt til at finde en ny landechef for IBM i Sverige.

Sådan fremgår det af en mail, som han har sendt til selskabets svenske medarbejdere efter, at IBM’s nuværende landechef for Sverige, Johan Rittner, har meddelt, at han forlader IBM ved årets udgang.

Hans afløser er dog allerede fundet. Det bliver den nuværende landechef for DXC Technology i Sverige, Vahid Zohali, der 1.oktober tiltræder som landechef for IBM i Sverige.

“Det er med blandede følelser, at jeg meddeler, at Johan Rittner har besluttet at forlade IBM ved udgangen af året,” skriver Henrik Tang Hedegaard i mailen til IBM-medarbejderne ifølge Computerworlds svenske søstermedie, Computersweden.

“Samtidig er jeg glad for at kunne meddele, at Vahid Zohali vil efterfølge Johan som ny landechef og chef for Enterprise Business Unit, IBM Sweden,” skriver han.

Vahid Zohali kommer til at rapportere direkte til Henrik Tang Hedegaard.

Fra han tiltræder til nytår skal han samarbejde med Johan Rittner om overdragelse af opgaver og ansvar.

Læs også: IBM udpeger dansk veteran som nordisk cloud-boss: Får ansvaret for 5.000 mand

Johan Rittner har været i IBM siden 2006. Han var svensk landechef for Ementor, da Topnordic overtog selskabet, som i Sverige dengang kom til at hedde Atea.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S