Just Eat tæt på kæmpe opkøb af amerikansk takeaway-firma

Just Eat-Takeaway.com er i fremskredne planer om at opkøbe det amerikanske madleveringsfirma Grubhub Inc.

Artikel top billede

Takeaway-gigaten Just Eat-Takeaway.com, der er en sammenslutning af danske Just Eat og hollandske Takeaway.com, er i fremskredne planer om at købe det amerikanske madleveringsfirma Grubhub i en fusion, der skal bane vejen frem på det amerikanske marked.

Det skriver Bloomberg.

I en meddelelse skriver selskabet, at det er i "advanced discussions" for en ren aktiehandel, hvor der altså skal betales i Just Eat-Takeaway.com-aktier til Grubhubs aktionærer.

Grubhub har en markedsværdi på 5,2 milliarder dollar, mens Just Eat-Takeaway.com har en værdi på 14,3 milliarder dollar.

Uber har også været i dialog med Grubhub om en fusion, men den plan ser ifølge amerikanske medier ud til at være bremset på grund af anti-trust-bekymringer.

I USA sidder Uber og selskabet DoorDash ifølge Bloomberg på over halvdelen af markedet for madlevering.

Ifølge en meddelelse fra Just Eat-Takeaway.com vil der blive meldt yderligere nyt ud, "når det er passende".

Læs også: Takeaway.com tager vigtigt skridt mod overtagelse af Just Eat: Aktionærer giver grønt lys til milliardkøb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job