A. P. Møller Mærsk sætter jagten ind på nye it-sikkerhedsspecialister i 'verdensklasse'

Mærsk-CISO Andy Powell leder nu efter en række it-sikkerhedsmedarbejdere til en ny afdeling til den danske container-gigant.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Danmarks største virksomhed har sat jagten ind på nogen af verdens bedste it-sikkerhedsspecialister

Det skriver selskabets øverste it-sikkerhedschef, Andy Powell, på LinkedIn.

Computerworld har forsøgt at få et interview med it-sikkerhedschefen om de nyoprettede stillinger, men selskabet vil ikke fortælle mere om de nye job på nuværende tidspunkt. Det oplyser Mærsks pressetjeneste.

Stillingerne er nemlig endnu ikke officielt slået op, men Powell oplyser på LinkedIn, at man leder efter "en række verdensklasse cybersikkerhedsmedarbejdere."

"Vi er ved at skabe adskillige scrum teams, der skal drive agile sikkerhedsløsninger, og vi mangler talent. Jeg kan garantere et sjovt sted at arbejde, et fantastisk team og spændende og udfordrende problemer! Hold venligst øje med Maersk-hjemmesiden i løbet af de kommende uger," skriver Andy Powell.

Læs også: Et af verdens største container-rederier ramt af muligt hacker-angreb

NotPetya-angreb i 2017

I it-kredse er det naturligvis fortsat svært at tænke på Mærsk uden stadig at nævne det altødelæggende hackerangreb NetPetya, der ramte koncernen i 2017.

Powell blev ansat som CISO hos Mærsk året efter angrebet fra NotPetya, der kostede koncernen mere end én milliard kroner.

Året efter blev Andy Powell kåret som 'Årets CISO' ved CIO Dive Awards 2019.

Det er bagtæppet, når Mærsk vælger at opruste på den digitale sikkerhed i container-giganten. Det er dog fortsat usikkert præcist hvad de nye medarbejdere skal beskæftige sig med.

Andy Powell oplyser dog, at de nye specialister som udgangspunkt skal placeres i Storbritannien, hvor CISO'en også selv har sin daglige gang.

Han skriver dog på LinkedIn, at man er klar til at slække på lokationskravet, hvis den rigtige person befinder sig et andet sted i verden.

Læs også: Dansk milliard-virksomhed ramt af ransomware-angreb: "Folk har sovet i sovepose på gulvet i det ene hjørne af kontoret med to meters afstand"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Se alle vores events inden for it

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S