NNIT lander omfattende aftale på trecifret millionbeløb med Saint-Gobain

NNIT og Saint-Gobain tegner en femårig cloud-aftale. NNIT tilføjer dermed en "ny, signifikant kunde" til porteføljen.

Artikel top billede

NNIT har indgået en femårig aftale med det franske transportselskab Saint-Gobains nordiske datterselskab.

Aftalen betyder, at NNIT de næste fem år overtager ansvaret for Saint-Gobains server- og cloudløsning for selskabets forretninger i Norden og Baltikum.

Kontrakten har en værdi af et lavere trecifret millionbeløb, oplyser NNIT til Computerworld.

NNIT beskriver Saint-Gobain som en "ny, signifikant kunde" i en meddelelse til Computerworld.

"Vi ser frem til at levere en moderne og fleksibel outsourcing-service til Saint-Gobain, der kan understøtte forretningsenhedernes vækst. Saint-Gobain har købt ind på vores solide erfaring med hybride cloudløsninger i krævende miljøer, hvor der stilles ekstremt høje krav til sikkerhed og mulighed for at håndtere systemer, der ikke er cloud-ready," lyder det i meddelelsen fra Jacob Hahn Michelsen, senior vice president, NNIT.

Læs også: NNIT's image får tæsk efter hårdt 2019: "En skrøbelig virksomhed havde nok ikke kunnet holde til det stormvejr vi har været i i 2019"

NNIT lander flere aftaler

Jørgen Liberg, CIO, Saint-Gobain Nordic glæder sig over partnerskabet, som giver mulighed for agil skalering.

"Vi bygger løsninger, der støtter op om vores kunder og udvikling i hele organisationen og kombinerer legacysystemer og cloud-teknologi samtidig med, at de lever op til vores meget høje sikkerhedskrav," lyder det fra Jørgen Liberg i meddelelsen, der fortsætter:

"I NNIT har vi fundet en partner, som forstår at tilpasse leveringer af høj kvalitet til en forretning, der er i konstant bevægelse. Vi glæder os meget til samarbejdet og til at sikre, at vores forretninger i Norden og Baltikum får den bedst mulige løsning."

Saint-Gobain har mere end 12.000 medarbejdere i Norden og Baltikum og mere end 170.000 medarbejdere på verdensplan.

Aftalen kommer i slipstrømmen på en nye kontrakter, som NNIT har landet i foråret.

Her har NNIT forlænget kontrakter med DLG, Novo Nordisk og HK.

Det kan du læse mere om her: NNIT klar med tredje stor-ordre på tre dage: Overtager hele HK's infrastruktur

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S