Cisco tager kampen op mod Zoom mens flere lande er ved at genåbne: “Jeg synes, vi er meget tidligt ude”

Zoom er blevet en stadig større konkurrent for it-giganten Cisco. Derfor skruer det amerikanske selskab nu op for bluset inden for hjemmearbejde.

Artikel top billede

Efter flere måneders nedlukning af samfundet i både USA og mens Europa er begyndt at åbne store dele af samfundet op igen er Cisco nu klar med en række nye produkter til hjemmearbejde.

Cisco er som bekendt den største spiller inden for konference-software, men Zoom er blevet en større konkurrent de seneste måneder, skriver CNBC.

Men selvom flere lande særligt i Europa allerede er begyndt at åbne op igen efter de værste tilfælde af Coronavirus, så er det ikke for sent at komme ind i kampen, lyder det fra selskabet.

“Jeg synes, vi er meget tidligt ude,” siger Ciscos CEO, Chuck Robbins.

Læs også: Sikkerhedsekspert forsvarer udskældt videotjeneste: “Zoom er formentlig en af de sikreste platforme lige nu”

Han mener nemlig, mange virksomheder kastede sig over det første og bedste software de kunne få fat i. Derfor skal Cisco være klar, når man træffer mere velovervejede valg.

“De (virksomheder, red.) vil gerne tilbyde en gennemtænkt oplevelse, i forhold til de, de har gjort de seneste måneder,” siger CEO'en til det amerikanske medie.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen