Cisco tager kampen op mod Zoom mens flere lande er ved at genåbne: “Jeg synes, vi er meget tidligt ude”

Zoom er blevet en stadig større konkurrent for it-giganten Cisco. Derfor skruer det amerikanske selskab nu op for bluset inden for hjemmearbejde.

Artikel top billede

Efter flere måneders nedlukning af samfundet i både USA og mens Europa er begyndt at åbne store dele af samfundet op igen er Cisco nu klar med en række nye produkter til hjemmearbejde.

Cisco er som bekendt den største spiller inden for konference-software, men Zoom er blevet en større konkurrent de seneste måneder, skriver CNBC.

Men selvom flere lande særligt i Europa allerede er begyndt at åbne op igen efter de værste tilfælde af Coronavirus, så er det ikke for sent at komme ind i kampen, lyder det fra selskabet.

“Jeg synes, vi er meget tidligt ude,” siger Ciscos CEO, Chuck Robbins.

Læs også: Sikkerhedsekspert forsvarer udskældt videotjeneste: “Zoom er formentlig en af de sikreste platforme lige nu”

Han mener nemlig, mange virksomheder kastede sig over det første og bedste software de kunne få fat i. Derfor skal Cisco være klar, når man træffer mere velovervejede valg.

“De (virksomheder, red.) vil gerne tilbyde en gennemtænkt oplevelse, i forhold til de, de har gjort de seneste måneder,” siger CEO'en til det amerikanske medie.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job