Cisco tager kampen op mod Zoom mens flere lande er ved at genåbne: “Jeg synes, vi er meget tidligt ude”

Zoom er blevet en stadig større konkurrent for it-giganten Cisco. Derfor skruer det amerikanske selskab nu op for bluset inden for hjemmearbejde.

Artikel top billede

Efter flere måneders nedlukning af samfundet i både USA og mens Europa er begyndt at åbne store dele af samfundet op igen er Cisco nu klar med en række nye produkter til hjemmearbejde.

Cisco er som bekendt den største spiller inden for konference-software, men Zoom er blevet en større konkurrent de seneste måneder, skriver CNBC.

Men selvom flere lande særligt i Europa allerede er begyndt at åbne op igen efter de værste tilfælde af Coronavirus, så er det ikke for sent at komme ind i kampen, lyder det fra selskabet.

“Jeg synes, vi er meget tidligt ude,” siger Ciscos CEO, Chuck Robbins.

Læs også: Sikkerhedsekspert forsvarer udskældt videotjeneste: “Zoom er formentlig en af de sikreste platforme lige nu”

Han mener nemlig, mange virksomheder kastede sig over det første og bedste software de kunne få fat i. Derfor skal Cisco være klar, når man træffer mere velovervejede valg.

“De (virksomheder, red.) vil gerne tilbyde en gennemtænkt oplevelse, i forhold til de, de har gjort de seneste måneder,” siger CEO'en til det amerikanske medie.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS