Morgen-briefing: Fransk corona-app downloadet 1,9 millioner gange / Mærsk har store planer med nyt digitalt selskab / Google investerer milliarder i byggeri af polske datacentre

Fransk corona-app downloadet 1,9 millioner gange. Mærsk har store planer med nyt digitalt selskab. Google investerer milliarder i byggeri af polske datacentre. Flere ældre handler online. Daimler og Nvidia vil udfordre Tesla i forening. Apple køber Fleetsmith.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til torsdagens morgen-briefing, der i dag beklageligvis er blevet en time forsinket på grund af et midlertidigt problem i CW's backend.

Dagens morgen-briefing er sammensat af Dan Jensen.

Fransk corona-app downloadet 1,9 millioner gange

Den franske corona-app StopCovid er blevet downloadet 1,9 millioner gange og aktiveret 1,8 millioner gange, siden Frankrig lancerede den for tre uger siden.

De franske sundhedsmyndigheder oplyser, at 460.000 af brugerne efterfølgende har slettet appen igen, mens knap 24.000 personer har deaktiveret den.

Ud af de 1,9 millioner mennesker, der har downloadet den, har blot 68 imidlertid indtastet, at de er blevet smittet med Covid-19.

Det betyder, at appen kun har sendt 14 notifikationer siden lanceringen for tre uger siden.

Mærsk har store planer med nyt digitalt selskab

Maersk Tankers har store planer med det nye selskab Zeronorth, der med i første omgang 38 medarbejdere skal udvikle og udbrede softwareløsningen Optimise.

Ideen er, at Optimise skal nedbringe skibenes samlede forbrug af brændstof ved at løbende at udregne forbedringer til både optimal fart under de givne forhold, indkøb af last, ruteplanlægning og de andre parametre, der indgår i det komplicerede regnestykke.

I første omgang er 300 skibe ifølge ShippingWatch blevet udstyret med løsningen - herunder 216 skibe fra Maersk Tankers selv.

"Vi skal op på 1.000 skibe, så vi skal være tre gange så store som i dag, hvilket vi har seks måneder til at nå. I 2021 er vores forventning yderligere 1000 skibe," siger chefen for Zeronorth, Søren Christian Meyer, til Shippingwatch.

Google investerer milliarder i byggeri af polske datacentre

Google vil investere op mod to milliarder dollar i byggeriet af et stort datacenter i Polen, skriver den polske avis Puls Biznesu.

Datacenteret kommer til at ligge uden for Warsawa, hvor det skal stå klart til drift i begyndelsen af 2021.

Også Microsoft har fornylig meddelt, at selskabet ville investere omkring en milliard dollar i at opføre datacenter i Polen.

Det kan du læse mere om her: Microsoft vil investere en milliard dollar i Polen: Åbner helt ny cloud-region

Flere ældre handler online

Danskerne har i den grad taget e-handel til sig, viser nye tal fra Danmarks Statistik: Tre ud af fire borgere over 16 år handler jævnligt på nettet.

Tallene viser, at især de ældre over 75 år strømmer til e-butikkerne. Siden 2016 er antallet af ældre medborgere mellem 75 år og 89 år der handler på nettet, steget med 65 procent.

Antallet af ældre mellem 65 år og 74 år, der handler på nettet, er steget med 25 procent i samme periode.

Der har i den seneste periode også været en stor stigning i antallet af indvandrere og deres efterkommere, der handler på nettet, lyder det fra Danmarks Statistik.

Du kan se flere tal om stigningen i e-handelen hos Danmarks Statistik her.

Daimler og Nvidia vil udfordre Tesla i forening

Den tyske bilproducent Daimler indgår tæt partnerskab med den amerikanske grafikkort-specialist Nvidia.

Målet er at udvikle og udstyre kommende Mercedeser med ny-udviklerede, avancerede chip og software til selvstyring af bilerne.

I sigtekornet er ikke mindst Tesla, der i dag er langt foran de fleste andre bilproducenter med Tesla softwarebaserede tilgang til bilerne, der gør, at der kan udvikles nye features hurtigere end det er tilfældet for konkurrenterne - blandt andet med softwareopgraderinger.

Apple køber Fleetsmith

Apple køber selskabet Fleetsmith, der står bag en ret udbredt software-løsning til selskabers håndtering af deres samlede ‘flåde’ af Apple-enheder.

Fleetsmith står bag en MDM-løsning [mobile device management], der gør det muligt for selskaber at opsætte, håndtere og installere software-opdateringer og lignende på en gang på mange Apple-enheder.

Opkøbet er det blot seneste i en længere række, som Apple har foretaget i den seneste tid.

Siden nytår har Apple også købt Voysis (til forbedring af Siri), NextVR (VR), Xnor.ai (AI-værktøjer) og Dark Sky (forbedring af vejr-app).

Du kan læse mere om opkøbet hos Fleetsmith her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job