Microsoft vil investere en milliard dollar i Polen: Åbner helt ny cloud-region

Microsoft er klar til at investere op mod en milliard dollar i Polen i stor ekspansions-plan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar til at pumpe en milliard dollar - syv milliarder kroner - ind i stor udbygningsplan i Polen.

Investeringen er blandt de største nogensinde i den polske it-industri.

Pengene skal primært anvendes til opførelse af et af Microsofts store datacentre, der bliver central i en ny Microsoft cloud-region, som skal sikre Microsoft en solid position på det spirende østeuropæiske it-marked.

Selskabet meddeler, at investeringen skal ‘accellerere innovation og digital transformation i den ‘Polish Digital Valley.”

Microsoft har i de seneste 30 år drevet forretning i Polen og har i dag mere end 6.000 partner-selskaber i landet.

Som led i aftalen har selskabet indgået partneraftale med den lokale cloud-leverandør Chmura Krajowa, der blandt andet får til opgave at udbredre cloud-løsningerne fra Microsoft til det polske erhvervsliv.

At beslutningen om investeringen får højeste bevågenhed i Polen, understreges af, at premierminister Mateusz Morawiecki er inde over den.

“Jeg er overbevist om, at Microsofts investering i Polen er vigtig for virksomheder, offentlige institutioner og uddannelses-systemet, og at den vil gøre dem i stand til at transformere sig digital og indføre nye arbejds-standarder,” lyder det fra Mateusz Morawiecki - i en pressemeddelelse udsendt af Microsoft.

Den finder du i sin helhed her.

Microsoft mener, at Polen har potentialet til at komme til at spille en central rolle i hele den europæiske it-verden.

Den polske datacenter-region bliver Microsofts 59. cloud-region i verden, som i alt dækker 140 lande.

Med den nye region kommer fuld adgang til alle Microsofts cloud-løsninger inden for Azure, Microsoft 365, Dynamics, Power Platform og striben af sikkerheds-løsninger.

Læs også:

AWS lancerer Outposts i Danmark og Norden: Nu vil Amazon levere og installere sin egen server hjemme i din kælder

Her er køberen af datacenter-grunde i Aabenraa: Tyske SAP står bag købet

Microsoft klar med ambitiøs klimaplan med 30 års sigte: Vil fjerne hele sit klima-aftryk afsat på jorden siden etableringen i 1975

Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse