Google vil fremover slette indsamlede brugerdata automatisk - efter 18 måneder

Google vil fremover kun gemme data om, hvor du befinder dig, i 18 måneder, inden oplysningerne automatisk slettes.

Artikel top billede

Google drosler ned for den omfattende indsamling og lagring af brugernes lokationsdata.

Selskabet vil fremover lagre data om brugernes webaktivitet og lokationer i 18 måneder, inden de automatisk slettes.

Det er en markant ændring i forhold til i dag, hvor Google i mange tilfælde opbevarer data på ubestemt tid, medmindre man som bruger selv sletter.

Topchef Sundar Pichar skriver i en blogpost, at ideen er, at Google vil opbevare færre data per default.

“Vi fokuserer på tre vigtige principper i udviklingen af vores produkter: At dine data er sikre, bliver behandlet ansvarligt, og at du er i kontrol,” skriver han.

Ændringerne kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på netop data-indsamling i både Europa og USA, og her er Google som en af verdens største internetfirmaer for alvor i søgelyset.

Det kan du læse mere om her: Efter forbrugerklager fra hele EU: Nu skal Googles indsamling af lokationsdata gåes efter i GDPR-sømmene

Autodelete bliver default

Ændringerne betyder, at Google fremover vil sætte den såkaldte auto-delete til 18 måneders per default i lokations-historikken, der også vil være slået fra per default, når man opretter en oonto.

Også fanerne ‘web & app aktivitet’ vil blive sat til at blive slettet automatisk efter 18 måneder.

Også på YouTube vil Google nu indføre automatisk sletning af historikken efter 36 måneder, medmindre man som bruger selv ønsker noget andet.

Google anvender i alle tilfælde typisk de indsamlede data til anbefalinger til den enkelte bruger. Således anvendes YouTube-historiekken eksempelvis til at anbefale lignende videoer til den enkelte bruger.

Google anvender ligeledes søgehistorikken kommercielt til at udvælge specifikke annoncer, som algoritmen på baggrund af data vurderer er relevante for den enkelte bruger.

Du kan læse mere om ændringerne i Sundar Pichars blogpost, som du finder her: Keeping your private information private

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Fem spørgsmål til Forbrugerrådet: Hvorfor skal Google egentlig anmeldes for at krænke danskernes privatliv?

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job