Google vil fremover slette indsamlede brugerdata automatisk - efter 18 måneder

Google vil fremover kun gemme data om, hvor du befinder dig, i 18 måneder, inden oplysningerne automatisk slettes.

Artikel top billede

Google drosler ned for den omfattende indsamling og lagring af brugernes lokationsdata.

Selskabet vil fremover lagre data om brugernes webaktivitet og lokationer i 18 måneder, inden de automatisk slettes.

Det er en markant ændring i forhold til i dag, hvor Google i mange tilfælde opbevarer data på ubestemt tid, medmindre man som bruger selv sletter.

Topchef Sundar Pichar skriver i en blogpost, at ideen er, at Google vil opbevare færre data per default.

“Vi fokuserer på tre vigtige principper i udviklingen af vores produkter: At dine data er sikre, bliver behandlet ansvarligt, og at du er i kontrol,” skriver han.

Ændringerne kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på netop data-indsamling i både Europa og USA, og her er Google som en af verdens største internetfirmaer for alvor i søgelyset.

Det kan du læse mere om her: Efter forbrugerklager fra hele EU: Nu skal Googles indsamling af lokationsdata gåes efter i GDPR-sømmene

Autodelete bliver default

Ændringerne betyder, at Google fremover vil sætte den såkaldte auto-delete til 18 måneders per default i lokations-historikken, der også vil være slået fra per default, når man opretter en oonto.

Også fanerne ‘web & app aktivitet’ vil blive sat til at blive slettet automatisk efter 18 måneder.

Også på YouTube vil Google nu indføre automatisk sletning af historikken efter 36 måneder, medmindre man som bruger selv ønsker noget andet.

Google anvender i alle tilfælde typisk de indsamlede data til anbefalinger til den enkelte bruger. Således anvendes YouTube-historiekken eksempelvis til at anbefale lignende videoer til den enkelte bruger.

Google anvender ligeledes søgehistorikken kommercielt til at udvælge specifikke annoncer, som algoritmen på baggrund af data vurderer er relevante for den enkelte bruger.

Du kan læse mere om ændringerne i Sundar Pichars blogpost, som du finder her: Keeping your private information private

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Fem spørgsmål til Forbrugerrådet: Hvorfor skal Google egentlig anmeldes for at krænke danskernes privatliv?

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S