Google vil fremover slette indsamlede brugerdata automatisk - efter 18 måneder

Google vil fremover kun gemme data om, hvor du befinder dig, i 18 måneder, inden oplysningerne automatisk slettes.

Artikel top billede

Google drosler ned for den omfattende indsamling og lagring af brugernes lokationsdata.

Selskabet vil fremover lagre data om brugernes webaktivitet og lokationer i 18 måneder, inden de automatisk slettes.

Det er en markant ændring i forhold til i dag, hvor Google i mange tilfælde opbevarer data på ubestemt tid, medmindre man som bruger selv sletter.

Topchef Sundar Pichar skriver i en blogpost, at ideen er, at Google vil opbevare færre data per default.

“Vi fokuserer på tre vigtige principper i udviklingen af vores produkter: At dine data er sikre, bliver behandlet ansvarligt, og at du er i kontrol,” skriver han.

Ændringerne kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på netop data-indsamling i både Europa og USA, og her er Google som en af verdens største internetfirmaer for alvor i søgelyset.

Det kan du læse mere om her: Efter forbrugerklager fra hele EU: Nu skal Googles indsamling af lokationsdata gåes efter i GDPR-sømmene

Autodelete bliver default

Ændringerne betyder, at Google fremover vil sætte den såkaldte auto-delete til 18 måneders per default i lokations-historikken, der også vil være slået fra per default, når man opretter en oonto.

Også fanerne ‘web & app aktivitet’ vil blive sat til at blive slettet automatisk efter 18 måneder.

Også på YouTube vil Google nu indføre automatisk sletning af historikken efter 36 måneder, medmindre man som bruger selv ønsker noget andet.

Google anvender i alle tilfælde typisk de indsamlede data til anbefalinger til den enkelte bruger. Således anvendes YouTube-historiekken eksempelvis til at anbefale lignende videoer til den enkelte bruger.

Google anvender ligeledes søgehistorikken kommercielt til at udvælge specifikke annoncer, som algoritmen på baggrund af data vurderer er relevante for den enkelte bruger.

Du kan læse mere om ændringerne i Sundar Pichars blogpost, som du finder her: Keeping your private information private

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Fem spørgsmål til Forbrugerrådet: Hvorfor skal Google egentlig anmeldes for at krænke danskernes privatliv?

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S