Google vil fremover slette indsamlede brugerdata automatisk - efter 18 måneder

Google vil fremover kun gemme data om, hvor du befinder dig, i 18 måneder, inden oplysningerne automatisk slettes.

Artikel top billede

Google drosler ned for den omfattende indsamling og lagring af brugernes lokationsdata.

Selskabet vil fremover lagre data om brugernes webaktivitet og lokationer i 18 måneder, inden de automatisk slettes.

Det er en markant ændring i forhold til i dag, hvor Google i mange tilfælde opbevarer data på ubestemt tid, medmindre man som bruger selv sletter.

Topchef Sundar Pichar skriver i en blogpost, at ideen er, at Google vil opbevare færre data per default.

“Vi fokuserer på tre vigtige principper i udviklingen af vores produkter: At dine data er sikre, bliver behandlet ansvarligt, og at du er i kontrol,” skriver han.

Ændringerne kommer i en tid, hvor der for alvor er fokus på netop data-indsamling i både Europa og USA, og her er Google som en af verdens største internetfirmaer for alvor i søgelyset.

Det kan du læse mere om her: Efter forbrugerklager fra hele EU: Nu skal Googles indsamling af lokationsdata gåes efter i GDPR-sømmene

Autodelete bliver default

Ændringerne betyder, at Google fremover vil sætte den såkaldte auto-delete til 18 måneders per default i lokations-historikken, der også vil være slået fra per default, når man opretter en oonto.

Også fanerne ‘web & app aktivitet’ vil blive sat til at blive slettet automatisk efter 18 måneder.

Også på YouTube vil Google nu indføre automatisk sletning af historikken efter 36 måneder, medmindre man som bruger selv ønsker noget andet.

Google anvender i alle tilfælde typisk de indsamlede data til anbefalinger til den enkelte bruger. Således anvendes YouTube-historiekken eksempelvis til at anbefale lignende videoer til den enkelte bruger.

Google anvender ligeledes søgehistorikken kommercielt til at udvælge specifikke annoncer, som algoritmen på baggrund af data vurderer er relevante for den enkelte bruger.

Du kan læse mere om ændringerne i Sundar Pichars blogpost, som du finder her: Keeping your private information private

Læs også:

Google frigiver overblik over lokationsdata på brugere i 131 lande: Se de danske bevægelsesmønstre her

Fem spørgsmål til Forbrugerrådet: Hvorfor skal Google egentlig anmeldes for at krænke danskernes privatliv?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job