Jeff Bezos tjener styrtende under corona: Slår egen formuerekord som verdens rigeste

Coronakrisen har fået onlinehandlen til at eksplodere, og derved har Jeff Bezos kunne se sin formue stige til vejrs. Han har nu slået sin egen tidligere rekord som verdens rigeste mand.

Artikel top billede

Coronapandemien har fået Jeff Bezos' formue til at skyde i vejret.

Samtidig slår han sin tidligere formuerekord, da Amazon-stifterens formue løber nu op i 172 milliarder dollar.

Derved er afstanden på 58 miliarder dollar ned til verdens næstrigeste, Microsoft-grundlæggeren Bill Gates.

Det viser Bloombergs Billionaire Index, der er en opgørelse over verdens milliardærer.

Det skriver CNN Business.

Inden Jeff Bezos og hans ekskone Mackenzie blev skilt efter 25 års ægteskab, havde han rekorden for den største formue.

Læs også: En af verdenshistoriens største værdi-overførsler sker nu: MacKenzie Bezos bliver en af verdens rigeste med et snuptag

Efter skilsmissen overtog hun 25 procent af parrets Amazon-aktier, hvilket svarer til omkring fire procent af selskabets samlede aktier.

Mackenzies formue har også nået nye højder nu under coronapandemien. Hun er god for 57 milliarder dollar, hvilket gør hende til verdens 12. mest velhavende person.

Det meste af Jeff Bezos formue er bundet op på aktier i selskabet. Han ejer omkring 12 procent af Amazon, hvis aktiekurs er steget med 56 procent gennem det sidste år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics