Visa runder milepæl: Har udstedt en milliard tokens

Visa runder et skarpt hjørne ved nu at have udstedt en milliard tokens, der skaber sikrere betalinger. Inden året er omme forventer Visa at have 2,1 milliarder digitale brugere.

Artikel top billede

(Foto: ERIN@ERINKUNKEL.COM / ERINKUNKEL)

Betalingsvirksomheden Visa har udstedt en milliard tokens på verdensplan.

Det oplyser Visa i en meddelelse til Computerworld.

Udstedelsen af en token betyder, at Visa-kortholderes 16-cifrede Visa-kortnummer erstattes med digitalt ID, en token, på betalingstidspunktet.

Det giver ekstra høj sikkerhed for forbrugeren, ligesom det muliggør de mere sikre betalinger ved brug af enheder som eksempelvis mobiltelefoner eller ure.

"At have udstedt en milliard tokens markerer en vigtig milepæl i Visas arbejde for at øge innovationen inden for e-handel og gøre betalinger mere sikre," lyder det i meddelelsen fra Visa.

Læs også: Revolutionerende betalingsmotorvej åbner for direkte kontooverførsler på tværs af nordiske lande i 2021

Visa forventer at runde to milliarder digitale brugere i 2020

Det digitale skift har også fremskyndet Visas udvikling af teknologien bag tokens.

Visa forventer, at antallet af digitale købere rammer 2,1 milliarder på globalt inden udgangen af 2020.

"Den massive overgang til det digitale understreger et stort behov for nem og sikker digital handel. Dette er grunden til, at Visa øger antallet af udstedte tokens: Visa har udstedt mere end 680 millioner tokens i det sidste år. Det har blandt andet medført, at flere har kunnet foretage endnu mere sikre betalinger med deres mobiltelefon eller ur," lyder det i meddelelsen fra Jens Damgaard, der er head of new business and market development for Norden og Baltikum hos Visa.

Læs også: Nets gør klar til massiv europæisk ekspansion: Store forandringer på vej i it-organisationen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil