Apple sparker B&O ud af 200 fysiske butikker

I fremtiden vil du ikke længere kunne købe B&O-produkter i Apples butikker.

Artikel top billede

Kunderne i Apple Stores over hele verden har gennem flere år kunne købe Bang & Olufsens høretelefoner og højttalere, som tilbehør til deres iPhones og Mac’s.

Men det stopper nu.

For ifølge Børsen vælger Apple nu at stoppe butikssamarbejdet med den danske virksomhed.

”Det er klart, at det har været godt at være i Apples butikker, men så vigtigt er det heller ikke for os. Apple fokuserer på sine sager, og vi fokuserer på vores,” siger Kristian Teär, administrerende direktør i Bang & Olufsen til Børsen.

Læs også: BeoPlay E8 3.0 til test: Lyder drøngodt – men jeg ville ikke købe dem

Vil ikke sælge konkurrerende produkter

Apple har gennem de seneste år haft stor succes med sine trådsløse hørertelefoner Airpods og Airpods Pro, derudover introducerede selskabet i 2018 også en trådløs højttaler ved navn Homepod.

Ifølge Kristian Teär lyder forklaringen fra Apple da også, at den amerikanske gigant ikke længere vil sælge produkter, der er i direkte konkurrence med selskabets egne produkter.

Bang & Olufsen offentliggjorde tirsdag sit årsregnskab, der viste en blodrød bundlinje med et minus på 576 millioner kroner og en omsætning, der er faldet med 29 procent.

Læs også: Genopliv dine gamle Bang og Olufsen-højttalere med nyt gør-det-selv-sæt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job