Prisen for IP Nordic afsløret: 190 millioner kroner til far og søn

Prisen for det otte år gamle teleselskab IP Nordic, som blev solgt lige efter nytår 2019, har hidtil været hemmeligholdt. Men nu er beløbet afsløret. 190 millioner kroner - og så var det ikke engang det højeste bud.

Artikel top billede

Teleselskabet IP Nordic blev efter en længere udvælgelsesproces solgt til det hollandske selskab Within Reach lige efter nytår 2019. Prisen var dengang en hemmelighed, men nu kan Finans fortælle, at prisen var 190 millioner kroner.

Det beløb er nemlig ifølge det seneste regnskab fra de to tidligere ejeres fælles selskab trillet ind på kontoen fra Holland.

Charles Ginnerskov stiftede IP Nordic sammen med sin far, Thorben G. Jensen, i 2011.

Charles Ginnerskov har tidligere fortalt Computerworld, at det ikke det højeste tilbud, der blev valgt, da selskabet blev solgt.

I stedet valgte man et tilbud, der sikrede, at den sønderjyske familievirksomhed kunne bevare sin særlige DNA og lokale forankring.

”Det lå os meget på sinde, at medarbejderstaben skulle blive uforandret
under en ny ejer, ligesom at virksomheden skulle blive liggende i Gråsten. Vi har opbygget virksomheden sammen med vores kolleger, og jeg mener, at det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende, ” sagde Charles Ginnerskov.

Det kan du læse mere om her:
Far og søn blev forgyldt på salg af teleselskab, men de kunne have tjent endnu flere penge: ”Det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job