Prisen for IP Nordic afsløret: 190 millioner kroner til far og søn

Prisen for det otte år gamle teleselskab IP Nordic, som blev solgt lige efter nytår 2019, har hidtil været hemmeligholdt. Men nu er beløbet afsløret. 190 millioner kroner - og så var det ikke engang det højeste bud.

Artikel top billede

Teleselskabet IP Nordic blev efter en længere udvælgelsesproces solgt til det hollandske selskab Within Reach lige efter nytår 2019. Prisen var dengang en hemmelighed, men nu kan Finans fortælle, at prisen var 190 millioner kroner.

Det beløb er nemlig ifølge det seneste regnskab fra de to tidligere ejeres fælles selskab trillet ind på kontoen fra Holland.

Charles Ginnerskov stiftede IP Nordic sammen med sin far, Thorben G. Jensen, i 2011.

Charles Ginnerskov har tidligere fortalt Computerworld, at det ikke det højeste tilbud, der blev valgt, da selskabet blev solgt.

I stedet valgte man et tilbud, der sikrede, at den sønderjyske familievirksomhed kunne bevare sin særlige DNA og lokale forankring.

”Det lå os meget på sinde, at medarbejderstaben skulle blive uforandret
under en ny ejer, ligesom at virksomheden skulle blive liggende i Gråsten. Vi har opbygget virksomheden sammen med vores kolleger, og jeg mener, at det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende, ” sagde Charles Ginnerskov.

Det kan du læse mere om her:
Far og søn blev forgyldt på salg af teleselskab, men de kunne have tjent endnu flere penge: ”Det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics