Prisen for IP Nordic afsløret: 190 millioner kroner til far og søn

Prisen for det otte år gamle teleselskab IP Nordic, som blev solgt lige efter nytår 2019, har hidtil været hemmeligholdt. Men nu er beløbet afsløret. 190 millioner kroner - og så var det ikke engang det højeste bud.

Artikel top billede

Teleselskabet IP Nordic blev efter en længere udvælgelsesproces solgt til det hollandske selskab Within Reach lige efter nytår 2019. Prisen var dengang en hemmelighed, men nu kan Finans fortælle, at prisen var 190 millioner kroner.

Det beløb er nemlig ifølge det seneste regnskab fra de to tidligere ejeres fælles selskab trillet ind på kontoen fra Holland.

Charles Ginnerskov stiftede IP Nordic sammen med sin far, Thorben G. Jensen, i 2011.

Charles Ginnerskov har tidligere fortalt Computerworld, at det ikke det højeste tilbud, der blev valgt, da selskabet blev solgt.

I stedet valgte man et tilbud, der sikrede, at den sønderjyske familievirksomhed kunne bevare sin særlige DNA og lokale forankring.

”Det lå os meget på sinde, at medarbejderstaben skulle blive uforandret
under en ny ejer, ligesom at virksomheden skulle blive liggende i Gråsten. Vi har opbygget virksomheden sammen med vores kolleger, og jeg mener, at det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende, ” sagde Charles Ginnerskov.

Det kan du læse mere om her:
Far og søn blev forgyldt på salg af teleselskab, men de kunne have tjent endnu flere penge: ”Det havde været fejt bare at sælge til den højestbydende”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S