Netflix buldrede frem under Corona: Over 10 millioner nye kunder de seneste tre måneder - men nu kommer dykket

Verdens største streamingtjeneste, Netflix ,fik et forrygende andet kvartal med over 10 millioner nye kunder i butikken. Men tilvæksten vil falde til en fjerdedel i tredje kvartal, og det skuffer investorerne og kostede stort kursdyk.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Netflix blev som ventet en af de helt store vindere under den verdensomspændende Corona-krise, som stadig har et solidt tag i dele af verden.

Alene i andet kvartal af 2020 kom 10,1 millioner nye kunder til og det til det bedste andet kvartal i selskabets historie. Omsætningen voksede med 25 procent til 6,1 milliarder dollars svarende til næsten 40 milliarder danske kroner. Det skriver Reuters.

Til gengæld dykker tilvæksten af nye kunder til en fjerdedel i tredje kvartal, forudser Netflix. I det hele taget regner Netflix med et svagere andet kvartal 2020 end i 2019 på grund af den voldsomme vækst i første kvartal af 2020.

Det var en stor skuffelse for investorerne, som havde regnet med en tilvækst i kvartalet på over det dobbelte, og det fik aktien til at dykke over 9 procent i det såkaldte eftermarked, så en Netflixaktie landede på en en pris af godt 477 dollars svarende til godt 3.100 kroner.

Netflix, der nu har omkring 193 millioner kunder over hele verden, rykker også rundt på ledelseslaget. Den hidtidige indholdschef Ted Sarandos bliver hevet op som ny med-CEO sammen med Reed Hastings, som er medstifter af Netflix. Dermed ser det ud til, at Reed Hatsings har valgt sin mulige efterfølger på posten. Hastings siger dog, at han regner med at blive i Netflix i 10 år endnu, og at de begge vil arbejde fuldtids som CEO’er.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS