Netflix buldrede frem under Corona: Over 10 millioner nye kunder de seneste tre måneder - men nu kommer dykket

Verdens største streamingtjeneste, Netflix ,fik et forrygende andet kvartal med over 10 millioner nye kunder i butikken. Men tilvæksten vil falde til en fjerdedel i tredje kvartal, og det skuffer investorerne og kostede stort kursdyk.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Netflix blev som ventet en af de helt store vindere under den verdensomspændende Corona-krise, som stadig har et solidt tag i dele af verden.

Alene i andet kvartal af 2020 kom 10,1 millioner nye kunder til og det til det bedste andet kvartal i selskabets historie. Omsætningen voksede med 25 procent til 6,1 milliarder dollars svarende til næsten 40 milliarder danske kroner. Det skriver Reuters.

Til gengæld dykker tilvæksten af nye kunder til en fjerdedel i tredje kvartal, forudser Netflix. I det hele taget regner Netflix med et svagere andet kvartal 2020 end i 2019 på grund af den voldsomme vækst i første kvartal af 2020.

Det var en stor skuffelse for investorerne, som havde regnet med en tilvækst i kvartalet på over det dobbelte, og det fik aktien til at dykke over 9 procent i det såkaldte eftermarked, så en Netflixaktie landede på en en pris af godt 477 dollars svarende til godt 3.100 kroner.

Netflix, der nu har omkring 193 millioner kunder over hele verden, rykker også rundt på ledelseslaget. Den hidtidige indholdschef Ted Sarandos bliver hevet op som ny med-CEO sammen med Reed Hastings, som er medstifter af Netflix. Dermed ser det ud til, at Reed Hatsings har valgt sin mulige efterfølger på posten. Hastings siger dog, at han regner med at blive i Netflix i 10 år endnu, og at de begge vil arbejde fuldtids som CEO’er.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S