Elon Musk får adgang til milliardbonus efter ny milepæl for Tesla

Der kan være endnu et milliardbeløb på vej til den allerede stenrige Elon Musk. Tesla-stifteren har nemlig udløst anden del af sin astronomiske lønbonus.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk står til en lønbonus på intet mindre end 2,1 milliarder dollar.

Det svarer til knap 14 milliarder danske kroner, og er anden del af en større lønbonus, som Musk har optjent efter, at Tesla har ramt en markedsværdi på 150 milliarder dollar, skriver Bloomberg.

Bonussen er dog skruet sådan sammen, at Elon Musk får en aktieoption på 2,1 milliarder dollar. Det er altså ikke et direkte beløb, som Tesla-stifteren kan se på bankkontoen, men det bliver tilføjet til rigmandens formue.

Læs også: God timeløn: Jeff Bezos tjente mandag 86 milliarder kroner

Den første del af lønbonussen kunne Musk indkassere i maj måned, da Tesla ramte en markedsværdi på 100 milliarder dollar.

Den seneste værdistigning i selskabet betyder, at Tesla nu er mere værd end både Toyota, Volkswagen og Hyundai til sammen.

Bonussen er den største, der nogensinde er indgået mellem en CEO og direktionen, og hvis alle mål bliver indfriet kan Elon Musk indkassere 50 milliarder dollar.

Som en del af aftalen kan Tesla-stifteren ikke sælge aktierne før om tidligst fem år.

Læs også: Elon Musk står til enorm bonus på næsten fem milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S