Elon Musk får adgang til milliardbonus efter ny milepæl for Tesla

Der kan være endnu et milliardbeløb på vej til den allerede stenrige Elon Musk. Tesla-stifteren har nemlig udløst anden del af sin astronomiske lønbonus.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk står til en lønbonus på intet mindre end 2,1 milliarder dollar.

Det svarer til knap 14 milliarder danske kroner, og er anden del af en større lønbonus, som Musk har optjent efter, at Tesla har ramt en markedsværdi på 150 milliarder dollar, skriver Bloomberg.

Bonussen er dog skruet sådan sammen, at Elon Musk får en aktieoption på 2,1 milliarder dollar. Det er altså ikke et direkte beløb, som Tesla-stifteren kan se på bankkontoen, men det bliver tilføjet til rigmandens formue.

Læs også: God timeløn: Jeff Bezos tjente mandag 86 milliarder kroner

Den første del af lønbonussen kunne Musk indkassere i maj måned, da Tesla ramte en markedsværdi på 100 milliarder dollar.

Den seneste værdistigning i selskabet betyder, at Tesla nu er mere værd end både Toyota, Volkswagen og Hyundai til sammen.

Bonussen er den største, der nogensinde er indgået mellem en CEO og direktionen, og hvis alle mål bliver indfriet kan Elon Musk indkassere 50 milliarder dollar.

Som en del af aftalen kan Tesla-stifteren ikke sælge aktierne før om tidligst fem år.

Læs også: Elon Musk står til enorm bonus på næsten fem milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS