Elon Musk får adgang til milliardbonus efter ny milepæl for Tesla

Der kan være endnu et milliardbeløb på vej til den allerede stenrige Elon Musk. Tesla-stifteren har nemlig udløst anden del af sin astronomiske lønbonus.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk står til en lønbonus på intet mindre end 2,1 milliarder dollar.

Det svarer til knap 14 milliarder danske kroner, og er anden del af en større lønbonus, som Musk har optjent efter, at Tesla har ramt en markedsværdi på 150 milliarder dollar, skriver Bloomberg.

Bonussen er dog skruet sådan sammen, at Elon Musk får en aktieoption på 2,1 milliarder dollar. Det er altså ikke et direkte beløb, som Tesla-stifteren kan se på bankkontoen, men det bliver tilføjet til rigmandens formue.

Læs også: God timeløn: Jeff Bezos tjente mandag 86 milliarder kroner

Den første del af lønbonussen kunne Musk indkassere i maj måned, da Tesla ramte en markedsværdi på 100 milliarder dollar.

Den seneste værdistigning i selskabet betyder, at Tesla nu er mere værd end både Toyota, Volkswagen og Hyundai til sammen.

Bonussen er den største, der nogensinde er indgået mellem en CEO og direktionen, og hvis alle mål bliver indfriet kan Elon Musk indkassere 50 milliarder dollar.

Som en del af aftalen kan Tesla-stifteren ikke sælge aktierne før om tidligst fem år.

Læs også: Elon Musk står til enorm bonus på næsten fem milliarder kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse