Slack anmelder Microsoft til Vestager: Misbruger sin markedsposition

Virksomheden bag samarbejdsværktøjet Slack anklager nu Microsoft for at misbruge sin position til unfair at presse konkurrenterne ud. Nu skal EU tage stilling til sagen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Microsoft misbruger sin position til at presse brugerne til at bruge samarbejdsværktøjet Teams.

Det mener konkurrenten Slack, der derfor har valgt at anmelde sin konkurrent til de europæiske myndigheder.

Ifølge Slack misbruger Microsoft mere præcist sin populære Office-pakke til at tvinge brugerne til at installere Teams og dermed overflødiggøre konkurrenter som eksempelvis Slack selv.

Det skriver CNBC.

Dermed skal den danske EU-Kommissær Margrethe Vestager nu tage stilling til, om Microsoft har misbrugt sin position uretmæssigt.

Læs også: Microsoft og fire andre tech-kæmper efterforskes for at kvæle konkurrence med lukrative opkøbstilbud

En talsperson fra Vestagers kommission bekræfter til CNBC, at man har modtaget anmeldelsen og siger, at man vil tage stilling til sagen efter "de normale procedure."

Ifølge CNBC er anmeldelsen til EU bemærkelsesværdig fordi begge selskaber har hovedkvarter i USA.

Derfor bliver anmeldelsen i USA læst som et udtryk for Vestagers kontante og bemærkelsesværdig sager mod andre it-giganter som Google, Facebook og Apple.

Den danske konkurrencekommissær er blevet kendt i USA for at tage kampen op med de store amerikanske selskaber. Det er endda blevet bemærket af den amerikanske præsident Donald Trump.

"Hun hader USA måske mere end nogen anden person, jeg nogensinde har mødt," har Trump tidligere sagt.

Læs mere her: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S