Apple fjerner næsten 30.000 apps fra App Store på grund af manglende licenser

Apple slettede lørdag 29.800 apps fra sin kinesiske App Store - herunder 26.000 spil, da de ikke lever op til de kinesiske licenserings-regler.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple fjernede lørdag 29.800 apps fra sin kinesiske App Store i et træk, der kan få langstrakte konsekvenser for den måde, som Apple i dag driver sin app store på.

De mange apps bliver fjernet, fordi de ikke lever op til de kinesiske licenseringsregler, der kræver, at alle apps, der koster penge eller sælger produkter ‘in-app,’ skal have en særlig licens.

Apple varslede tidligere på året, at app-udbyderne ville få indtil udgangen af juni til at få styr på papirerne.

Og det er ikke sket for de næsten 30.000 apps, der altså nu bliver slettet.

Ifølge Bloomberg kan sletningen af de mange apps markere nye tider for Apples App Store, hvor det hidtil har været en form for praksis i Kina, at en app vil kunne være i drift, mens den afventer godkendelse fra de kinesiske myndigheder.

Det har dog i lang tid omvendt ikke været tilfældet i Google Play, hvor Android-baserede apps længe har skullet leve op til de gældende regler.

Efter sletningen er der nu 179.000 spil i Apples kinesiske App Store. Heraf er de 160.000 gratis, mens altså blot 19.000 apps lever op til de gældende licens-regler i Kina.

Til Reuters siger marketingmanager fra AppInChina, Todd Kuhns, at reglerne er ‘ødelæggende’ for hele iOS-spilmarkedet i Kina, fordi det er meget svært at få de påkrævede licenser.

Læs også:

Kritikken af App Store-gebyr fortsætter som Apples store udviklerkonference løber af stablen

Apple siger pludselig nej til kendt dansk programmørs mail-platform: "Det er tydeligt, at Apple føler sig berettiget til at stramme skruen uden frygt for regulative konsekvenser"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland