Apple tager igen førertrøjen: Nu er det igen klodens mest værdifulde selskab

Teknologi-giganten er samtidig tæt på at runde endnu en historisk milepæl for en amerikansk virksomhed.

Artikel top billede

Den amerikanske tech-gigant kunne for et par år siden kalde sig for USA’s mest værdifulde selskab, da det blev den første amerikanske virksomhed der rundede en markedsværdi på en billion dollars – på engelsk omtalt som ’a trillion dollar’.

Efter to år med op og nedture, men altså flest opture, kan Apple, til trods for handelskrig og pandemi, kalde sig for verdens mest værdifulde selskab.

Se også: Apple nærmer sig pladsen som det første amerikanske selskab med en værdi over en billion dollar

Det sker efter at Apple i sit seneste kvartalsregnskab kunne præsentere nogle forrygende tal, der sidst i forrige uge fik aktien til at stryge 10,5 procent i vejret.

Aktiestigning kom samtidig med et aktiespilit, der fik Apples samlede børsværdi til at skyde forbi klodens hidtil mest værdifulde børsnoterede selskab, saudiske Saudi Aramco. Det skriver det amerikanske finansmedie CNBC.

Tæt på ny rekord

Selv efter sidste uges kursridt synes Apple at være snublende nær ved at runde en anden rekord. Blot en halv time efter børsåbningen 3. august, nåede Apples aktie en kurs på 444,9 amerikanske dollar, hvilket værdifastsætter Apple til 1.918 milliarder dollar.

Det betyder, at blot få procents yderlige stigning vil få Apple til at blive den første amerikanske virksomhed, der runder de magiske to billioner i markedsværdi.

Se også: Corona-krisen har været en guldgrube for Apple: Har vækst på alle områder - iPad-salg steget med 31 procent

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S