Apple tager igen førertrøjen: Nu er det igen klodens mest værdifulde selskab

Teknologi-giganten er samtidig tæt på at runde endnu en historisk milepæl for en amerikansk virksomhed.

Artikel top billede

Den amerikanske tech-gigant kunne for et par år siden kalde sig for USA’s mest værdifulde selskab, da det blev den første amerikanske virksomhed der rundede en markedsværdi på en billion dollars – på engelsk omtalt som ’a trillion dollar’.

Efter to år med op og nedture, men altså flest opture, kan Apple, til trods for handelskrig og pandemi, kalde sig for verdens mest værdifulde selskab.

Se også: Apple nærmer sig pladsen som det første amerikanske selskab med en værdi over en billion dollar

Det sker efter at Apple i sit seneste kvartalsregnskab kunne præsentere nogle forrygende tal, der sidst i forrige uge fik aktien til at stryge 10,5 procent i vejret.

Aktiestigning kom samtidig med et aktiespilit, der fik Apples samlede børsværdi til at skyde forbi klodens hidtil mest værdifulde børsnoterede selskab, saudiske Saudi Aramco. Det skriver det amerikanske finansmedie CNBC.

Tæt på ny rekord

Selv efter sidste uges kursridt synes Apple at være snublende nær ved at runde en anden rekord. Blot en halv time efter børsåbningen 3. august, nåede Apples aktie en kurs på 444,9 amerikanske dollar, hvilket værdifastsætter Apple til 1.918 milliarder dollar.

Det betyder, at blot få procents yderlige stigning vil få Apple til at blive den første amerikanske virksomhed, der runder de magiske to billioner i markedsværdi.

Se også: Corona-krisen har været en guldgrube for Apple: Har vækst på alle områder - iPad-salg steget med 31 procent

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S