Abe kan redigere i amerikansk valgsoftware

En amerikansk interessegruppe har sat en trænet abe til at bevise, at det er alt for let at fuske med resultaterne i de elektroniske valgmaskiner, som vil blive brugt i stor stil ved det kommende præsidentvalg i USA. De ønsker, at Kongressen skal gøre det obligatorisk også at dokumentere resultaterne fysisk.

De automatiserede stemme-urner fra virksomhederne Diebold og Sequoia, som forventes at blive benyttet af op mod hver tredje amerikanske vælger ved det kommende præsidentvalg i november, er kommet under fornyet beskydning fra interessegrupper. Det skriver Reuters.

Grupperne advarer om, at teknologien bag maskinerne er fejlbehæftet og giver mulighed for valgfusk.

Senest har aktivistgruppen Black Box Voting, som tæller en række it-specialister, gjort opmærksom på fejlene via en video.

Den viser en trænet chimpanse, som med kun to tastetryk ? "delete" og "enter" - i et system, som end ikke er beskyttet med en adgangskode, sletter bevismaterialet på, at der er sket ændringer i den elektroniske stemmeoptælling.

Udskrifter skal sikre mod valgfusk

Aktivisterne trygler den amerikanske kongres om at sørge for, at de elektroniske stemmeurner, som er touch-screen-baserede, bliver udstyret med et printersystem inden valget den 2. november. Det skal sørge for fysisk dokumentation for de afgivne stemmer.

- Det er ikke for sent. Der er visse sikkerhedsforanstaltninger, som kan bringes på plads, siger Bev Harris, som står i spidsen for Black Box Voting, til Reuters.

Gruppen viste også ved en pressekonference, hvor let det var for medlemmer af gruppen at gå ind og redigere i afstemningssoftwarens resultater og selv afgive stemmer efter forgodtbefindende.

En talsmand fra Sequoia afviser fusk-scenariet som "urealistisk" og kritiserer gruppen for at sprede bekymring i befolkningen her kort tid før valget, skriver Reuters.

I mange amerikanske stater gav den hede debat om problemerne med stemmeoptællinger ved præsidentvalget i 2000 sig udslag i, at man hastede ud og indkøbte de automatiske maskiner til afløsning for tidligere maskiner, som klippede hul i et kort ved træk i et håndtag.

Men det har til gengæld rejst debat om, hvorvidt man kan stole på resultaterne fra de automatiske stemmeurner, hvis software er ophavsretsligt beskyttet og hvis fabrikanter nægter uafhængig inspektion af teknikken med henvisning til konkurrencedygtigheden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job