Jeff Bezos sælger aktier for enormt milliardbeløb og investerer dem i rum-selskab

Verdens rigeste person Jeff Bezos har netop solgt aktier for et to-cifret milliardbeløb i Amazon. Pengene skal nu investeres i hans rumfirma Blue Origin.

Artikel top billede

Amazon-stifteren Jeff Bezos har netop solgt aktier i Amazon for hvad der svarer til 19,5 milliarder danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters kommer salget efter et år, hvor Amazons aktier er steget med 73 procent.

Jeff Bezos er verdens rigeste person og i juli opgjorde det amerikanske magasin Forbes hans værdi til 188,2 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 1,2 billioner danske kroner.

Udover Amazon har Jeff Bezos også stiftet rumfirmaet Blue Origin, og han har tidligere oplyst, at de aktier som han nu sælger skal investeres i netop Blue Origin.

Vi ødelægger jorden

Bezos stifterede Blue Origin i 2000, og det menes at han hver år investerer knap en milliarder i selskabet.

I et interview med den amerikanske tv-kanal CBS, sagde han sidste år, at hans enorme investeringer i rumfarts skyldes, at han mener, at menneskeheden er ved ødelægge jorden

”Vi bliver som mennesker nødt til at komme ud i rummet, hvis vi fortsat vil trives som civilization. Som befolkning og som art er vi kommet til at fylde meget og denne planet er relativ lille. Det ser vi med klimaforandringer, forurening og tung industri. Vi er i gang med en proces, der ødelægges planenet,” sagde han til den amerikanske tv-station.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job