Jeff Bezos sælger aktier for enormt milliardbeløb og investerer dem i rum-selskab

Verdens rigeste person Jeff Bezos har netop solgt aktier for et to-cifret milliardbeløb i Amazon. Pengene skal nu investeres i hans rumfirma Blue Origin.

Artikel top billede

Amazon-stifteren Jeff Bezos har netop solgt aktier i Amazon for hvad der svarer til 19,5 milliarder danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters kommer salget efter et år, hvor Amazons aktier er steget med 73 procent.

Jeff Bezos er verdens rigeste person og i juli opgjorde det amerikanske magasin Forbes hans værdi til 188,2 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 1,2 billioner danske kroner.

Udover Amazon har Jeff Bezos også stiftet rumfirmaet Blue Origin, og han har tidligere oplyst, at de aktier som han nu sælger skal investeres i netop Blue Origin.

Vi ødelægger jorden

Bezos stifterede Blue Origin i 2000, og det menes at han hver år investerer knap en milliarder i selskabet.

I et interview med den amerikanske tv-kanal CBS, sagde han sidste år, at hans enorme investeringer i rumfarts skyldes, at han mener, at menneskeheden er ved ødelægge jorden

”Vi bliver som mennesker nødt til at komme ud i rummet, hvis vi fortsat vil trives som civilization. Som befolkning og som art er vi kommet til at fylde meget og denne planet er relativ lille. Det ser vi med klimaforandringer, forurening og tung industri. Vi er i gang med en proces, der ødelægges planenet,” sagde han til den amerikanske tv-station.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg