Jeff Bezos sælger aktier for enormt milliardbeløb og investerer dem i rum-selskab

Verdens rigeste person Jeff Bezos har netop solgt aktier for et to-cifret milliardbeløb i Amazon. Pengene skal nu investeres i hans rumfirma Blue Origin.

Artikel top billede

Amazon-stifteren Jeff Bezos har netop solgt aktier i Amazon for hvad der svarer til 19,5 milliarder danske kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters kommer salget efter et år, hvor Amazons aktier er steget med 73 procent.

Jeff Bezos er verdens rigeste person og i juli opgjorde det amerikanske magasin Forbes hans værdi til 188,2 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 1,2 billioner danske kroner.

Udover Amazon har Jeff Bezos også stiftet rumfirmaet Blue Origin, og han har tidligere oplyst, at de aktier som han nu sælger skal investeres i netop Blue Origin.

Vi ødelægger jorden

Bezos stifterede Blue Origin i 2000, og det menes at han hver år investerer knap en milliarder i selskabet.

I et interview med den amerikanske tv-kanal CBS, sagde han sidste år, at hans enorme investeringer i rumfarts skyldes, at han mener, at menneskeheden er ved ødelægge jorden

”Vi bliver som mennesker nødt til at komme ud i rummet, hvis vi fortsat vil trives som civilization. Som befolkning og som art er vi kommet til at fylde meget og denne planet er relativ lille. Det ser vi med klimaforandringer, forurening og tung industri. Vi er i gang med en proces, der ødelægges planenet,” sagde han til den amerikanske tv-station.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice