Mastercard forventer fortsat at Nets-handel går igennem

Mastercard forholder sig optimistisk i forhold til, at den 21 milliarder kroner store handel med Nets snart kan gennemføres.

Artikel top billede

6. august rundede annonceringen af Mastercards køb af Nets' konto-til-konto-baserede tjenester - herunder Betalingsservice - et år, men handlen er ikke endnu ikke blevet godkendt af EU-Kommissionen.

Alligevel er man hos Mastercard forsat optimistisk i forhold til, at handlen, der har en værdi af mere end 21 milliarder kroner, bliver godkendt.

Det siger Mastercards chefjurist, Tim Murphy i forbindelse med betalingsgigantens halvårsregnskab, ifølge Børsen.

"Vi fortsætter med at arbejde med godkendelsen af transaktionen. Vi har en god fornemmelse for det og mærker fremskridt. Jeg har sådan set ikke mere at sige, end at der er fremskridt på området," lyder det fra Tim Murphy.

Læs mere her: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Nets forventer handlen går igennem i tredje kvartal

Nets oplyste i juni, at selskabet forventede, at handlen ville gå igennem i løbet af tredje kvartal 2020.

Oprindeligt havde man regnet med, at handlen ville være blevet godkendt i løbet af årets første seks måneder.

"Vi har arbejdet henimod at gennemføre salget af Corporate Services-divisionen til Mastercard i første halvår. Dette afventer dog fortsat myndighedsgodkendelse fra EU, hvorfor vi forventer, at salget først afsluttes i tredje kvartal," lød det dengang fra Søren Winge, pressechef i Nets.

Det kan du læse mere om her: Nets tvinges til at udskyde milliardhandel med Mastercard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,