40 danske investorer vil børsnotere nyt streaming-selskab i Danmark

Den afrikanske musik-streamingtjeneste Mdundo, skal med 43 danske investorer i ryggen hente 40 millioner kroner med en børsnotering på den danske First North børs.

Artikel top billede

Snart bliver det muligt at investere i en afrikansk streamingtjeneste på den danske First North børs.

Det sker når 43 danske såkaldte business angels går sammen med at hente 40 millioner kroner til musik-streamingtjenesten i Danmark.

Det skriver Børsen.

Læs også: Disney+ rammer million-milepæl: Lancerer endnu en streaming-tjeneste

Målet er at hente mellem 30-40 millioner kroner med børsnoteringen og skaffe 30 gange så mange brugere som de nuværende fem millioner til musik-streamingstjenesten Mdundo.

“Afrika er det sidste marked inden for musiktjenester, der ikke har nogen dominerende spiller. Kigger vi på den vestlige verden, Asien og Latinamerika er der virkelig sket en udvikling de seneste år,” siger Martin Møller Nielsen, der er administrerende direktør i Mdundo, til avisen.

Fra i dag 17. august er 3-4 millioner aktier sat til salg på First North, til en pris på 10 kroner strykket. Mdundo blev lanceret i Kenya i 2013.

Læs også: Svensk popstjernes musik forsvinder fra streaming-tjeneste efter kritik af Kina og Huawei

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job