It-fejl rammer corona-testcentre over hele landet

En it-fejl har sat en tidlig stopper for fredagens corona-tests i hele Danmark.

Artikel top billede

Landet over har borgere måtte vende snuden hjemad med uforrettet sag, når de er mødt ind i landets corona-testcentre for at blive corona-testet efter klokken 16.

En landsdækkende it-fejl betyder nemlig, at det ikke har været muligt at slå borgerne cpr-nummer op i systemet, og derfor kan corona-testene ikke gennemføres.

Det oplyser Vibeke van der Sprong, vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen, til DR.

"De oplysninger, vi har fået, er, at testcentre har måttet udskyde test siden cirka klokken 16 i eftermiddag, sigerVibeke van der Sprong til mediet.

Sundhedsstyrelsen har eftrefølgende meddelt, at fejlen nu er ubedret, så danskere landet over kan blive corona-testet som normalt lørdag.

Testcenteret i Københavns Lufthavn vil kunne teste som normalt aftenen og natten igennem.

Læs også: Software-robotter overtager rutineopgaver i nordjyske testtelte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect