Danske teleselskaber sendte fejlagtigt data på 4.000 kunder til politiet: Kun et teleselskab har informeret kunderne

Landets fire største teleselskaber har alle afleveret for meget mobildata til politiet, men kun et af selskaberne har oplyst kunderne om, at politiet har haft uretmæssig adgang til oplysningerne.

Artikel top billede

Politiet har fejlagtigt haft adgang til mobildata på omkring 4.000 danske mobilkunder.

I strid med dommerens kendelse har politiet nemlig fået udleveret for mange oplysninger på danske mobilkunder i flere efterforskninger.

Hverken TDC, Telenor eller Telia har informeret de berørte kunder, da den ansvarlige telemyndighed, Erhvervsstyrelsen, har vurderet, at de berørte telekunder ikke skulle informeres.

Kun Hi3G, der står bag teleselskabet 3, har på eget initiativ kontaktet kunderne.

Det skriver Jyllands-Posten.

Og det vækker harme i IT-politisk Forening.

"Det er selvfølgelig rigtigt, at man ikke har videregivet oplysninger til kriminelle hackere, men man har videregivet oplysninger til politiet, som man ikke måtte give, og som normalt kræver en dommerkendelse for indgreb i meddelelseshemmeligheden. Kunderne kan jo ikke vide, om politiet er kommet til at kigge på sagerne og har truffet beslutninger, der vedrører dem," siger Jesper Lund, formand i IT-politisk Forening, til avisen.

Læs også: Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland