Udstilling: Flotte veteranbiler på Teknisk Museum

Se Danmarks ældste bil i funktion og oplev mange andre flotte veteranbiler lørdag på 29. august.

Artikel top billede

Moderne biler er flotte, strømlinede og enormt effektivt sammenlignet med deres forgængere.

Men der er nu noget fascinerende ved et velholdt, klassisk stykke automobil, der kræver jævnlig nærkontakt med smørekanden for – måske – at starte, når man skal på familievisit.

Danmarks Tekniske Museum har selv en fin samling af veteranbiler, og lørdag den 29. august får museet tillige besøg af Dansk Veteranbilklub og Sommers Automobilmuseum, der kører paradekørsel og viser bilerne frem.

På dagen vil der også være en demonstration af Danmarks første bil, Hammelvognen og af den flotte bil, Szawe, som begge til daglig er en del af museets bilsamling, der går tilbage til den gang bilerne lignede hestevogne og frem til nyere hybrid- og elbiler.

Hammelvognen er Danmarks allerførste bil – og verdens ældste bil, der stadig kan køre. Den blev bygget på Alfred F. Hammels maskinfabrik på Nørrebro af konstruktøren værkfører Urban Johansen.

Luksusbilen Szawe er af nyere dato. Den fik baronesse Holck i 18-års gave i 1929. Den blev fremstillet af firmaet Szab & Wechslemann i Berlin, og udstråler luksus på alle måder, eksempelvis er karosseriet lavet af mahognitræ samt forsølvet messing og kobber.

Lørdag den 29. august er der kun adgang til museet med forudbestilt billet, som kan købes på https://tekniskmuseum.billet.dk/ Læs mere om denne og andre udstillinger samt praktisk information på https://tekniskmuseum.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S