Tidligere Playboy-boss siger op som TikTok-topchef efter søgsmål mod USA

Den forhenværende topchef for Playboy.com Kevin Mayer forlader sin toppost hos TikTik efter blot fire måneder i jobbet.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Blot få dage efter kinesiske TikTok har sagsøgt den amerikanske stat vælger TikTok-boss Kevin Mayer nu at trække sig fra stillingen.

I stedet bliver stillingen midlertidigt overtaget af Vanessa Pappas, der har haft en stilling som general manager for selskabet i USA og er med i TikToks direktion.

Det skriver Bloomberg.

Kevin Mayer, der er også er COO for TikTok-ejer ByteDance, har blot været ansat af selskabet i små fire måneder, da han tiltrådte i maj.

Før tiden som topchef hos TikTok tilbragte Kevin Mayer en længere årrække hos The Walt Disney Company, hvor han også var i ansat i 90'erne.

De to perioder hos The Walt Disney Company blev blandt andet afbrudt af et job som topchef for Playboy.com.

Men efter blot fire måneder er det altså slut hos TikTok.

"Vi værdsætter, at de seneste få måneder har ændret de politiske dynamikker betragteligt foruden omfanget af Kevins stilling i fremtiden, og vi respekterer fuldt ud hans beslutning," lyder det ifølge Bloomberg i en meddelse fra TikTok.

Læs også: TikTok vil udfordre Trumps ultimatum i retten: Lægger sag an

Krig mod Trump

Kevin Mayers opsigelser kommer kort efter, at TikTok som en sidste udvej har lagt sagt an mod den amerikanske stat.

"Vi tager det ikke let at sagsøge regeringen. Men med den bekendtgørelse, der vil forbyde vores drift i USA, har vi intet andet valg," lød det mandag fra selskabet.

Donald Trump har stillet et ultimatum om, at ByteDance skal afhænde den amerikanske del af TikTok-forretningen inden for 90 dage for at undgå at blive sortlistet i USA.

Både Oracle og Microsoft har vist interesse for at overtage TikToks amerikanske forretning.

Læs mere her: TikTok: Vi har intet andet valg end at sagsøge den amerikanske regering

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos