Datatilsynet kræver svar af Udlændinge- og Integrationsministeriet om lognings-sag

Datatilsynet giver Udlændinge- og Integrationsministeriet tre uger til at svare på en række spørgsmål om logning af beboere på udrejsecenter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Datatilsynet giver Udlændinge- og Integrationsministeriet tre uger til at besvare en række spørgsmål om mulige lognings-fejl af beboere på Udrejsecenter Kærshovedgård.

Datatilsynet er gået ind i sagen af egen drift, meddeler tilsynet, der nu med de pågældende spørgsmål vil have kastet ‘lys over forskellige aspekter i sagen,’ meddeler tilsynet.

Udrejsecenter Kærshovedgård beboes af afviste asylansøgere, der hver dag skal registreres af et elektronisk nøglesystem.

Dette system kan imidlertid have registreret beboerne forkert.

“Vi går ind i sagen på grund af de potentielt alvorlige konsekvenser, som hændelsen kan have - især for beboerne på udrejsecenteret. Vi vil gerne finde ud af, hvad der er op og ned. Grundlæggende skal man kunne stole på, at det, der danner grundlag for afgørelser eller bruges som beviser i retten, er korrekt," meddeler jurist og it-sikkerhedsspecialist i Datatilsynet, Allan Frank.

Ifølge Datatilsynet kan fejlen have betydet, at afviste asylansøgere er blevet dømt fejlagtigt.

Du kan læse mere om sagen hos Datatilsynet her.

Fejlen kan have medført, at afviste asylansøgere er blevet dømt for at overtræde opholds- og meldepligten på Kærshovedgård, selv om de har opholdt sig på centret.

Læs også:

Forsvarsadvokat frygter justitsmord efter it-fejl på udrejsecenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS