Datatilsynet kræver svar af Udlændinge- og Integrationsministeriet om lognings-sag

Datatilsynet giver Udlændinge- og Integrationsministeriet tre uger til at svare på en række spørgsmål om logning af beboere på udrejsecenter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Datatilsynet giver Udlændinge- og Integrationsministeriet tre uger til at besvare en række spørgsmål om mulige lognings-fejl af beboere på Udrejsecenter Kærshovedgård.

Datatilsynet er gået ind i sagen af egen drift, meddeler tilsynet, der nu med de pågældende spørgsmål vil have kastet ‘lys over forskellige aspekter i sagen,’ meddeler tilsynet.

Udrejsecenter Kærshovedgård beboes af afviste asylansøgere, der hver dag skal registreres af et elektronisk nøglesystem.

Dette system kan imidlertid have registreret beboerne forkert.

“Vi går ind i sagen på grund af de potentielt alvorlige konsekvenser, som hændelsen kan have - især for beboerne på udrejsecenteret. Vi vil gerne finde ud af, hvad der er op og ned. Grundlæggende skal man kunne stole på, at det, der danner grundlag for afgørelser eller bruges som beviser i retten, er korrekt," meddeler jurist og it-sikkerhedsspecialist i Datatilsynet, Allan Frank.

Ifølge Datatilsynet kan fejlen have betydet, at afviste asylansøgere er blevet dømt fejlagtigt.

Du kan læse mere om sagen hos Datatilsynet her.

Fejlen kan have medført, at afviste asylansøgere er blevet dømt for at overtræde opholds- og meldepligten på Kærshovedgård, selv om de har opholdt sig på centret.

Læs også:

Forsvarsadvokat frygter justitsmord efter it-fejl på udrejsecenter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job