Dansk Erhverv og den danske telebranche: Ok at lukke bredbåndspuljen

Hverken Dansk Erhverv eller de danske teleselskaber mener, at der er særligt meget brug for at fortsætte Bredbåndspuljen, som regeringen foreslår afskaffet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hverken Dansk Erhverv eller de danske teleselskabers sammenslutning, Teleindustrien, mener, at der er nogen særlig grund til at fortsætte med at pumpe millioner af støttekroner ind i bredbåndsprojekter via Bredbåndspuljen.

Regeringen har i dens forslag til finansloven for næste år fjernet puljen, der i år består af 100 millioner kroner, der fordeles til udrulning af bredbånd i primært områder, som de kommercielle selskaber ikke er særligt interesserede i.

Dansk Erhverv peger imidlertid på, at de 100 millioner kroner i puljen allerede i dag udgør en forsvindende lille del af de midler, der samlet set investeres i udrulning af bredbånd.

Dansk Erhverv peger på, at teleselskaberne i 2019 investerede 8,6 milliarder kroner i udbygning af digital infrastruktur, mens de i 2018 investerede syv milliarder kroner.

“Blot stigningen i private investeringer er altså 16 gange så stor som den planlagte bredbåndspulje på 100 millioner kroner,” lyder det fra Dansk Erhverv.

Brancheorganisatioen mener på den baggrund, at det vigtigste er, at regeringen sørger for at skabe et klima, der fortsat animerer teleselskaberne til at investere i området.

“Vi har i Dansk Erhverv forståelse for, at der er et ønske om at støtte de mest udfordrende adresser i yderområder, da en god bredbåndsforbindelse er en livline for alle danskere. Men den bedste hjælp er at bevare et godt investeringsklima for digital infrastruktur," meddeler organisationen.

Nogenlunde samme melding kommer fra Teleindustrien.

Her siger direktør Jakob Willer ifølge Ritzau, at den offentlige støtte ikke er noget, som telebranchen har efterlyst.

Han mener, at markedet er i stand til at klare opgaven selv.

“Når der gives offentlig støtte, er der altid en risiko for, at man kan komme til at skævvride konkurrencen og fortrænge private investeringer. Det er ikke godt på et marked, hvor der ellers investeres i vid udstrækning,” siger han ifølge Ritzau.

Et flertal i Folketinget bestående af Venstre, De Radikale, SF og Dansk Folkeparti vil have, at bredbåndspuljen forlænges yderligere.

Læs også:

Flertal i Folketinget vil bevare den lukningstruede bredbåndspulje

Bredbåndspulje står til at blive skrottet

Nu kan du søge om støtte til udrulning af bredbånd: Bredbåndpuljen 2020 åbner for ansøgninger til 100 millioner kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS