Arrangement: En benhård ungdom, et langt liv eller en hurtig død?

Naturhistorisk Museum går i dybden med ungdom, aldring og død på to særundvisninger i september.

Artikel top billede

I Silicon Valley er det ikke usædvanligt at møde den indstilling, at død og aldring er beklagelige systemfejl, vi skal have rettet op på i en fart.

Indtil videre må langt de fleste levende væsener dog alligevel indstille sig på at skulle gøde blomsterne på et eller andet tidspunkt.

Fra naturens hånd er der imidlertid enorm forskel på, hvordan organismer ældes. Det kan man høre meget mere om på to særrundvisninger på Zoologisk Museum, henholdsvis 8. og 16. september.

I verdenshavene svømmer der eksempelvis grønlandshajer rundt, som allerede havde hundredvis af år på bagen, da vi sidst udvekslede kanonsalver med svenskerne.

Andre organismer lever kun ganske kort – og andre igen kan næsten kan snyde døden helt.

Det kan man alt sammen høre meget mere om.

Ligeledes går arrangementerne i detaljen med livets start. Herunder den yngelpleje, der hos nogle arter som f.eks. pingviner er ret omfattende, mens den hos andre består i et brutalt spark ud i en kold, fjendtlig og benhård verden.

Initiativet er del af den storstilede københavnske Golden Days-festival, der i år meget passende bærer titlen Forever Young.

Læs mere og find link til billetbestilling her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car