Hackere har fået adgang til CPR-numre, kodeord og lønoplysninger fra Aalborg Universitet

Da Aalborg Universitet i begyndelsen af august blev ramt af et hackerangreb har hackerne fået stjålet adskillige CPR-numre og lønoplysninger på flere medarbejdere.

Artikel top billede

Hackerne fik adgang til en række oplysninger fra Aalborg Universitet efter et hackerangreb på universitetet i begyndelsen af august.

De kriminelle har haft adgang til CPR-numre og lønoplysninger på 28 ansatte på universitetet.

Det skriver Version2, der har set en meddelelse, som direktionen på Universitetet har givet til de studerende.

Derudover er det lykkedes hackerne at få fat på mere end 30.000 kodeord, der dog var krypterede eller hashede. Aalborg Universitetet har dog kendskab til, at 15 af kodeordene er blevet dekrypteret.

Læs også: Aalborg Universitet mangler stadig at genåbne it-systemer efter hackerangreb: Ingen tegn på læk af personoplysninger

"Et password hash afslører ikke direkte din adgangskode, men kan bruges ved forsøg på at gætte adgangskoder. Aalborg Universitet har kendskab til, at de IT-kriminelle er lykkedes med at gætte 15 ud af 30.907 adgangskoder," skriver universitetsdirektør Antonino Castrone i brevet til de studerende.

Version2 har forsøgt at få et interview med Aalborg Universitet, men her ønsker man ikke at stille op til interview.

Computerworld har af flere omgange også forsøgt at få et interview med Aalborg Universitet, men er ikke vendt tilbage på henvendelserne.

Læs også: 30.000 personer kompromitteret under hackerangreb på Aalborg Universitet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse