Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danske banker sætter gang i undersøgelse af systemer efter it-skandale

I årevis har Danske Bank opkrævet forkert gæld fra en række kunder i banken. Det får nu de øvrige danske banker til at gennemgå deres it-systemer for lignende fejl.

En alvorlig it-fejl hos Danske Bank betyder, at banken i 28 år har opkrævet for meget gæld fra sine kunder.

Det får nu de øvrige danske banker til at gennemgå deres it-systemer for at sikre, at lignende fejl ikke kan ske hos dem også.

Det skriver Børsen efter en rundspørge blandt de danske banker.

Læs mere her: Danske Bank kendte til systemfejl i inkassoafdeling siden 1992

Hos Nordens største bank, Nordea, har undersøgelsen ikke umiddelbart ført til at man har fundet nogen fejl.

Alligevel vil banken ikke afvise, at der kan være sket lignende fejl, som den der i årevis har været hos Danske Bank.

“Der vil naturligvis kunne ske menneskelige fejl i sagshåndteringen af enkeltsager, men vi har ikke haft systematiske fejl i vores gældsinddrivelse,” skriver Nordeas kommunikationsafdeling til avisen.

Ledelsen i Danske Bank blev allerede advaret om problemerne i 1992, viser dokumenter ifølge Berlingske og TV2. Bankens ledelse afviser dog at have kendt til it-problemerne.

Læs også: Kæmpe it-koks hos Danske Bank - har regnet gæld forkert i årevis: Nu skal 100.000 kunder undersøges for overbetaling til banken




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere