Danske banker sætter gang i undersøgelse af systemer efter it-skandale

I årevis har Danske Bank opkrævet forkert gæld fra en række kunder i banken. Det får nu de øvrige danske banker til at gennemgå deres it-systemer for lignende fejl.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En alvorlig it-fejl hos Danske Bank betyder, at banken i 28 år har opkrævet for meget gæld fra sine kunder.

Det får nu de øvrige danske banker til at gennemgå deres it-systemer for at sikre, at lignende fejl ikke kan ske hos dem også.

Det skriver Børsen efter en rundspørge blandt de danske banker.

Læs mere her: Danske Bank kendte til systemfejl i inkassoafdeling siden 1992

Hos Nordens største bank, Nordea, har undersøgelsen ikke umiddelbart ført til at man har fundet nogen fejl.

Alligevel vil banken ikke afvise, at der kan være sket lignende fejl, som den der i årevis har været hos Danske Bank.

“Der vil naturligvis kunne ske menneskelige fejl i sagshåndteringen af enkeltsager, men vi har ikke haft systematiske fejl i vores gældsinddrivelse,” skriver Nordeas kommunikationsafdeling til avisen.

Ledelsen i Danske Bank blev allerede advaret om problemerne i 1992, viser dokumenter ifølge Berlingske og TV2. Bankens ledelse afviser dog at have kendt til it-problemerne.

Læs også: Kæmpe it-koks hos Danske Bank - har regnet gæld forkert i årevis: Nu skal 100.000 kunder undersøges for overbetaling til banken

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics