Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

Samsung lander ordre med den amerikanske telekæmpe Verizon, der for selv mægtige Samsung er af gigant-størrelse.

Artikel top billede

Sydkoreanske Samsung er som en af verdens største selskaber vant til at underskrive store ordrer.

Alligevel er en ny aftale indgået med amerikanske Verizon af en størrelse, der for selv Samsung vækker opsigt.

De to selskaber har nemlig indgået en aftale om levering af netværks-udstyr fra Samsung over de kommende fem år for 6,6 milliarder dollar - omkring 43 milliarder kroner.

Det svarer til 3,43 procent af Samsung Electronics samlede omsætning i 2019.

Kontrakten er da også den største, som datterselskabet Samsung Networks nogensinde har landet og større end Samsung Networks typiske omsætning for et helt år.

Kontrakten betyder, at Samsung træder ind som hovedleverandør af 5G-udstyr til Verizon, lyder det fra de to selskaber, der kalder aftalen for en ‘langvarig strategisk kontrakt.’

Med den vil Samsung og Verizon ‘skubbe til grænserne for 5G-innovation med henblik på at udvide mobil-oplevelsen for Verizons kunder,” meddeler de.

Analytiker Kim Young-woo fra SK Securites siger til Financial Times, at de store teleselskaber ikke har mange muligheder at vælge imellem, når de skal vælge leverandør af 5G-udstyr til de kommende netværk.

Det skyldes, at USA for en måneds tid siden forbød amerikanske selskaber at anvende udstyr fra kinesiske Huawei, der sammen med Samsung, Ericsson og Nokia er de store leverandører af denne type udstyr i verden.

"Flere selskaber vil vælge Samsung fremover på grund af de amerikanske forbud mod Huawei og Nokias kvalitets-problemer," siger Kim Young-woo til avisen.

Han siger, at der dermed kun er to reelle muligheder i markedet, nemlig Samsung og Ericsson.

Læs også:

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT