Samsung lander gigantisk ordre i USA: Skal levere netværks-udstyr til 5G for 43 milliarder kroner

Samsung lander ordre med den amerikanske telekæmpe Verizon, der for selv mægtige Samsung er af gigant-størrelse.

Artikel top billede

Sydkoreanske Samsung er som en af verdens største selskaber vant til at underskrive store ordrer.

Alligevel er en ny aftale indgået med amerikanske Verizon af en størrelse, der for selv Samsung vækker opsigt.

De to selskaber har nemlig indgået en aftale om levering af netværks-udstyr fra Samsung over de kommende fem år for 6,6 milliarder dollar - omkring 43 milliarder kroner.

Det svarer til 3,43 procent af Samsung Electronics samlede omsætning i 2019.

Kontrakten er da også den største, som datterselskabet Samsung Networks nogensinde har landet og større end Samsung Networks typiske omsætning for et helt år.

Kontrakten betyder, at Samsung træder ind som hovedleverandør af 5G-udstyr til Verizon, lyder det fra de to selskaber, der kalder aftalen for en ‘langvarig strategisk kontrakt.’

Med den vil Samsung og Verizon ‘skubbe til grænserne for 5G-innovation med henblik på at udvide mobil-oplevelsen for Verizons kunder,” meddeler de.

Analytiker Kim Young-woo fra SK Securites siger til Financial Times, at de store teleselskaber ikke har mange muligheder at vælge imellem, når de skal vælge leverandør af 5G-udstyr til de kommende netværk.

Det skyldes, at USA for en måneds tid siden forbød amerikanske selskaber at anvende udstyr fra kinesiske Huawei, der sammen med Samsung, Ericsson og Nokia er de store leverandører af denne type udstyr i verden.

"Flere selskaber vil vælge Samsung fremover på grund af de amerikanske forbud mod Huawei og Nokias kvalitets-problemer," siger Kim Young-woo til avisen.

Han siger, at der dermed kun er to reelle muligheder i markedet, nemlig Samsung og Ericsson.

Læs også:

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job