900.000 danskeres forsikringsdata overført til Ukraine i månedsvis - dansk it-firma forsøgte at skjule læk

900.000 danskeres forsikringsdata blev i tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Forsikringsdata på 900.000 danskere fra otte forskellige forsikringsselskaber blev gennem tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies, der håndterer forsikringsskader, skriver Politiken.

Fejlen blev opdaget af en ansat i Topdanmark, men efterfølgende anbefalede Scalepoint, at sagen i strid med GDPR ikke blev anmeldt til Datatilsynet.

“Det er Scalepoints opfattelse og juridiske vurdering, at det er usandsynligt, at hændelsen indebærer en risiko for fysiske personers rettigheder eller frihedsrettigheder, hvorfor underretning til Datatilsynet og/eller de pågældende personer, som oplysningerne omhandler, er unødvendig,” hed det ifølge avisen, der har fået aktindsigt i lækket hos Datatilsynet.

Sagen blev dog meldt alligevel af et af de ramte forsikringsselskaber.

Driftsdirektør i Scalepoint, Jan Bigum, siger til avisen, at det var en fejl at råde selskaberne til at undlade at anmelde sagen, men at intentionen ikke var at skjule noget.

Du kan læse mere om lækket her: En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S