900.000 danskeres forsikringsdata overført til Ukraine i månedsvis - dansk it-firma forsøgte at skjule læk

900.000 danskeres forsikringsdata blev i tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Forsikringsdata på 900.000 danskere fra otte forskellige forsikringsselskaber blev gennem tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies, der håndterer forsikringsskader, skriver Politiken.

Fejlen blev opdaget af en ansat i Topdanmark, men efterfølgende anbefalede Scalepoint, at sagen i strid med GDPR ikke blev anmeldt til Datatilsynet.

“Det er Scalepoints opfattelse og juridiske vurdering, at det er usandsynligt, at hændelsen indebærer en risiko for fysiske personers rettigheder eller frihedsrettigheder, hvorfor underretning til Datatilsynet og/eller de pågældende personer, som oplysningerne omhandler, er unødvendig,” hed det ifølge avisen, der har fået aktindsigt i lækket hos Datatilsynet.

Sagen blev dog meldt alligevel af et af de ramte forsikringsselskaber.

Driftsdirektør i Scalepoint, Jan Bigum, siger til avisen, at det var en fejl at råde selskaberne til at undlade at anmelde sagen, men at intentionen ikke var at skjule noget.

Du kan læse mere om lækket her: En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S