900.000 danskeres forsikringsdata overført til Ukraine i månedsvis - dansk it-firma forsøgte at skjule læk

900.000 danskeres forsikringsdata blev i tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Forsikringsdata på 900.000 danskere fra otte forskellige forsikringsselskaber blev gennem tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies, der håndterer forsikringsskader, skriver Politiken.

Fejlen blev opdaget af en ansat i Topdanmark, men efterfølgende anbefalede Scalepoint, at sagen i strid med GDPR ikke blev anmeldt til Datatilsynet.

“Det er Scalepoints opfattelse og juridiske vurdering, at det er usandsynligt, at hændelsen indebærer en risiko for fysiske personers rettigheder eller frihedsrettigheder, hvorfor underretning til Datatilsynet og/eller de pågældende personer, som oplysningerne omhandler, er unødvendig,” hed det ifølge avisen, der har fået aktindsigt i lækket hos Datatilsynet.

Sagen blev dog meldt alligevel af et af de ramte forsikringsselskaber.

Driftsdirektør i Scalepoint, Jan Bigum, siger til avisen, at det var en fejl at råde selskaberne til at undlade at anmelde sagen, men at intentionen ikke var at skjule noget.

Du kan læse mere om lækket her: En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S