900.000 danskeres forsikringsdata overført til Ukraine i månedsvis - dansk it-firma forsøgte at skjule læk

900.000 danskeres forsikringsdata blev i tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Forsikringsdata på 900.000 danskere fra otte forskellige forsikringsselskaber blev gennem tre måneder overført til Ukraine fra it-selskabet Scalepoint Technologies, der håndterer forsikringsskader, skriver Politiken.

Fejlen blev opdaget af en ansat i Topdanmark, men efterfølgende anbefalede Scalepoint, at sagen i strid med GDPR ikke blev anmeldt til Datatilsynet.

“Det er Scalepoints opfattelse og juridiske vurdering, at det er usandsynligt, at hændelsen indebærer en risiko for fysiske personers rettigheder eller frihedsrettigheder, hvorfor underretning til Datatilsynet og/eller de pågældende personer, som oplysningerne omhandler, er unødvendig,” hed det ifølge avisen, der har fået aktindsigt i lækket hos Datatilsynet.

Sagen blev dog meldt alligevel af et af de ramte forsikringsselskaber.

Driftsdirektør i Scalepoint, Jan Bigum, siger til avisen, at det var en fejl at råde selskaberne til at undlade at anmelde sagen, men at intentionen ikke var at skjule noget.

Du kan læse mere om lækket her: En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S